سیاست

حضور سیاسی دوباره عطا محمد نور و مارشال دوستم

خالد نور از مکانی نامعلوم به رویترز گفته است که جبهه مشترکی توسط رهبران سیاسی افغانستان به شمول عطا محمد نور و مارشال دوستم طی هفته های آینده تشکیل خواهد شد تا با طالبان برای تشکیل یک نظام سیاسی فراگیر وارد گفتگو شوند.

آقای خالد نور گفت: “ترجیم می دهیم که به طور جمعی وارد مذاکرات شویم، زیرا مشکل افغانستان با تصمیم تکی حل نمی گردد.”

وی افزود: “بنابراین مهم است که تمامی سیاسیون به ویژه رهبران که دارای قدرت و حمایت مردمی هستند در این جبهه حضور داشته باشند.”

فرزند عطا نور علاوه کرد که طالبان در این مقطع بسیار مغرور هستند زیرا به تازگی در نبرد نظامی پیروز شده اند، “اما تصور می کنیم که آنها نیز از خطرات زیاد شیوه حکومت داری شان به مانند گذشته آگاهی دارند.”

آقای خالد نور در همین حال از احتمال شکست مذاکرات با طالبان نیز سخن گفت که منجر به مقاومت مسلحانه از سوی این افراد علیه گروه طالبان خواهد شد.

او با تاکید بر این موضوع که طالبان نمی توانند در برابر مقاومت مردمی ایستادگی کنند، گفت: “تسلیم شدن خارج از بحث است. تاریخ نشان داده است که افغانستان را نمی توان با زور حکومت کرد.”

لازم به ذکر است که پیش از سقوط شهر مزارشریف به دست طالبان، آقای عطا محمد نور و مارشال دوستم که فرماندهی آنچه را خود جبهه مقاومت مردمی می نامیدند، بر عهده داشتند، اما پس از سقوط شهر به مکان نامعلومی در خارج از افغانستان رفتند.   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا