• انتشار: ۷ حمل ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۷:۱۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 55838
پرینت

حزب حرکت انقلاب اسلامی: انحصار قدرت باعث پایان نیافتن جنگ شده است

رئیس حزب حرکت انقلاب اسلامی افغانستان می‌گوید که انحصار طلبی و منفعت طلبی شخصی باعث شده است که جنگ در کشور پایان نیابد.

عبدالحکیم منیب، رئیس حزب حرکت انقلاب اسلامی افغانستان، امروزشنبه (۷، حمل ) در یک نشست خبری در کابل گفت که “ناهنجاری‌ها، برخورد دیکتاتورانه و اندیشه‌های فرسوده بیگانگان باعث شده که همواره محتاج آنان باشیم. بنابراین، برکناری اشرف غنی از چوکی به معنی رسیدن به صلح دایمی در کشور خواهد بود؛ زیرا وی به خاطر صلح، حتی چوکی‌اش را قربانی نمی‌کند.”

اقای منیب افزود، ارگ نشینان بخاطر جنون قدرت و باور‌های انحصاری شان حساسیت‌ها و چالش‌های کنونی را درک نکرده و هر روز موقف جدید اتخاذ می‌کنند. همچنان تاکنون هیچ استراتژی در قضایای ملی از سوی حکومت اتخاذ نگردیده است.

وی وضعیت جاری کشور را شکننده خواند و گفت که از آغاز گفتگو‌های صلح تاکنون، اجماع سیاسی صورت نگرفته و همه‌ای جهت‌ها در داخل حکومت نیز مواقف متضاد و مختلف دارند که این نابسامانی ها باعث شده تا جنگ بیشتر افزایش یابد.

به گفته وی؛ پیشرفت‌های گروه طالبان در میدان‌های جنگ، بالا بودن گراف بی اعتمادی میان طالبان و حکومت و همچنان تعهد شکنی رئیس جمهور غنی نشان می‌دهد که آوردن صلح تحت رهبری وی خواب و خیال است.

آقای منیب گفت که شورای عالی مصالحه ملی و تیم مذاکره کننده شان نیز هیچ‌گاه از تمام اقشار جامعۀ افغانستان نمایندگی کرده نمی‌تواند؛ زیرا صلح زمانی تحقق می‌یابد که تمام مردم افغانستان خود را در این روند سهیم بدانند.

این درحالی است که نهادهای استخباراتی امریکا هشدار داده‌اند که اگر سربازان امریکایی افغانستان را ترک کنند، ضمن بازسازی داعش و القاعده، احتمال می‌رود که طالبان در دو یا سه سال آینده بر بخش‌های بیشتری این کشور تسلط پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.