• انتشار: ۲۷ حوت ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۰:۴۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 55472
پرینت

حزب جمعیت به نشست مسکو دعوت نشده است

۱۶ مقام افغان، نمایندگان برخی احزاب سیاسی، هیئت ۱۰ نفری طالبان در نشست مسکو اشتراک می نمایند؛ اما حزب جمعیت اسلامی هنوز برای اشتراک در این نشست دعوت نشده است.

ایالات متحدۀ امریکا دو هفته قبل بخاطر تامین صلح در افغانستان طرح حکومت همه شمول و انتقالی را به مقامات حکومتی افغانستان و برخی سیاسیون شریک کرد. بر اساس گزارش ها اصول رهنمود برای آیندۀ افغانستان، حکومت انتقالی، نقشۀ راه سیاسی و آتش بس دایمی از جمله سه بخش مهم این مسوده می باشد.

همچنان بر اساس این طرح برای طالبان نیز در این حکومت سهم داده می شود و تحت نظارت سازمان ملل متحد نشست به سطح بلند با اشتراک کشورهای بانفوذ، مقامات حکومتی افغانستان، رهبران سیاسی خارج از حکومت و طالبان راه اندازی خواهد شد.

داکتر محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان نیز گفته است، هیئت ۱۰ نفری دفتر سیاسی طالبان تحت رهبری ملا عبدالغنی برادر در نشست مسکو اشتراک می نماید.

یک منبع وزارت دولت در امور صلح گفت، هیئت ١۶ نفری از کابل تحت ریاست داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحۀ ملی در نشست مسکو اشتراک می نماید.

منبع می افزاید، در این نشست میر رحمان رحمانی رئیس ولسی جرگه، بابر فرهمند معاون اول شورای مصالحۀ ملی، سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح، محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه، عبدالله خنجانی معاون وزارت دولت در امور صلح، محمد معصوم ستانکزی رئیس هیئت مذاکراتی دولت افغانستان و متین بیگ، احمد نادر نادری و حبیبه سرابی اعضای این هیئت شامل اند.

همچنان حامد کزی رئیس جمهور اسبق افغانستان، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان، عبدالستار خواصی و غیرت بهیر اعضای این حزب، مارشال عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی و محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی نیز شامل این هیئت می باشند.

یک عضو تیم مذاکراتی صلح دولت که نخواست نامش در گزارش ذکر شود گفت، عبدالستار خواصی و غیرت بهیر دو عضو حزب اسلامی، محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه و عبدالله خنجانی معاون وزارت دولت در امور صلح در هیئت شامل نمی باشند؛ اما همراهان این هیئت هستند.

اما عبدالفتاح احمدزی رئیس دفتر مطبوعاتی حزب جمعیت اسلامی گفت، تا هنوز به حزب جمعیت اسلامی برای اشتراک در این نشست دعوت داده نشده است.

وی گفت، این حزب تا هنوز نمی داند که چرا برای اشتراک در نشست مسکو دعوت نشده است؛ اما می افزاید اگر برای شان دعوت داده شود، در این نشست اشتراک می نماید.

این در حالیست که داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحۀ ملی، میر رحمان رحمانی رئیس ولسی جرگه و محمدعلم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه عضویت حزب جمعیت اسلامی را دارند.

به گفتۀ احمدزی، برای آنعده از اعضای جمعیت اسلامی که روابط شان با این حزب خراب است نیز دعوت نامه داده نشده است.

بر اساس گزارشات، حزب جمعیت اسلامی حدود هشت ماه قبل به دو حزب تقسیم شد که یک شاخۀ آن تحت رهبری صلاح الدین ربانی و شاخۀ دیگر آن تحت رهبری عطامحمد نور فعالیت دارد.

روز یکشنبۀ گذشته چهار عضو مهم این حزب (صلاح الدین ربانی، عطامحمد نور، محمد یونس قانونی و احمدضیاء مسعود) در پشست دروازه های بسته در خانۀ زلمی مجددی عضو دیگر این حزب نشست را دایر کرد و در این نشست ضمن حل اختلافات حزب در مورد نقش جمعیت در روند صلح نیز بحث و تبادلۀ نظر کرده اند.

بر اساس اظهارات منبع، این اعضای جمعیت گفتند اگر حزب یادشده اختلافات شان را حل نکند، از داشتن نقش در تغییرات سیاسی کشور محروم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.