• انتشار: ۱۱ حوت ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۰:۰۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54813
پرینت

حزب جمعیت اسلامی: توافق نامه دوحه خشونت ها در افغانستان را افزایش داده است

حزب جمعیت اسلامی افغانستان می‌گوید توافق‌نامه صلح ایالات متحده آمریکا با گروه طالبان نه تنها سبب کاهش خشونت‌ها نشده است که میزان خشونت‌های این گروه را افزایش داده است.

این حزب باانتشار بیانیه‌ای روز گذشته (یک‌شنبه، ۱۰ حوت) به مناسبت یک سالگی توافق‌نامه آمریکا با گروه طالبان، گفت پیش از امضای این توافق‌نامه خوشبینی‌های مبنی بر کاهش خشونت‌ها در کشور ایجاد شده بود.

به گفته جمعیت اسلامی، اما باگذشت یک سال از امضای این پیمان، نه تنها خشونت‌ها در کشور کاهش پیدا نکرده، بلکه افزایش چشم‌گیری نیز داشته است.

در این بیانیه آمده است که از همان ابتدای روند گفت‌وگوهای صلح، نشانه‌های ایجاد موانع از سوی جهت‌های مشخص در برابر این روند به هدف تداوم قدرت و سبوتاژ کردن روند مذاکرات مشاهده می‌شد.

این حزب تاکید کرده است: «جمعیت اسلامی افغانستان از همان آغاز بانظرداشت شناخت عمیقی که از اوضاع کشور و جهت‌های دخیل در روند صلح داشت، نواقص این روند را درک کرده و به دلیل نادرست بودن چارچوب دوجانبه گفت‌وگوهای صلح با طالبان، از اشتراک در آن خودداری کرد.»

این بیانیه علاوه کرده است که هیچ یک از مزیت‌های توافق‌نامه ایالات متحده آمریکا با گروه طالبان تاکنون تحقق پیدا نکرده و وضعیت کشور نسبت به قبل بحرانی‌تر شده است.

بیانیه جمعیت اسلامی خاطرنشان ساخته است که بدون گفت‌وگوی مستقیم همه جریان‌های مهم و ملی در یک چارچوب چندجانبه به هدف دست‌یابی به اجماع ملی در مورد آینده افغانستان، بحران چهار دهه جنگ تحمیلی کشور حل نخواهد شد.

این در حال است که روز گذشته گروه طالبان به مناسبت یک سالگی توافق‌نامه این گروه با آمریکا خواستار تطبیق کامل تمام مواد این توافق‌نامه شده است.

این گروه بانشر بیانیه‌ای هشدار داده بود که هر گونه راه بدیل برای این توافق‌نامه، محکوم به شکست است و اوضاع کشور را بدتر خواهد کرد.

گفتنی است که دولت جدید ایالات متحده آمریکا به رهبری جو بایدن، از بازنگری در توافق‌نامه واشنگتن با گروه طالبان خبر داده است.

این کشور همچنان گفته است که نیروهای نظامی خود را تا اوایل ماه می از افغانستان خارج نخواهد کرد، زیرا هنوز شرایط برای خروج این نیروها مساعد نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.