• انتشار: 13 مارس 2016
  • ساعت: 22:29
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 8049
پرینت

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در گفتگوهای صلح شرکت می کند

حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار که دومین گروه بزرگ شورشی افغانستان نیز می باشد امروز به طور رسمی حضور خود را در گفتگوهای صلح با دولت افغانستان اعلام کرد.

به گزارش اکسپرس تریبیون حزب اسلامی گلبدین حکمتیار دو نماینده خود را از جمله قاضی حکیم حکیم رئیس شورای مرکزی و غیرت باهیر رئیس امور خارجی حزب اسلامی افغانستان به نمایندگی از این گروه در مذاکرات صلح معرفی کرده است.

این اعلامیه در حالی از سوی حزب اسلامی افغانستان منتشر می شود که چند روز پیش گروه طالبان اعلام کردند که در مذاکرات صلح با دولت افغانستان شرکت نخواهند کرد.

این گروه با صدور بیانیه ای در پنجم مارچ اعلام کردند تا زمانی که نیروهای خارجی کشور را ترک نکرده اند، طالبان از لیست سیاه تحریم سازمان ملل متحد در نیامده اند و زندانیان این گروه از زندان ها آزاد نشده اند، هرگونه مذاکرات بی فایده است.

قابل ذکر است که گروه همکاری های چهارجانبه در پایان نشست چهارم خود در کابل از تمامی گروه های شورشی از جمله طالبان دعوت بعمل آوردند تا در اولین هفته ماه مارچ در گفتگوهای صلح شرکت نمایند، و پاکستان نیز میزبانی این مذاکرات را به عهده خواهد داشت.

برخی منابع آگاه اما می گویند که تلاش ها همچنان در جریان است تا بتوانند طالبان را ترغیب برای حضور در میز مذاکرات کنند.

اعلام حضور در مذاکرات صلح از سوی حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار امیدهایی را برای مذاکرات صلح زنده کرده است، اما بخش اصلی پایان خشونت ها به طالبان بستگی دارد.

منابع آگاه می گویند که حکمتیار پس از اینکه محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور به صورت عموم از تمامی گروه های شورشی خواست تا به مذاکرات صلح بپیوندند، تصمیم گرفت در مذاکرات صلح شرکت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.