• انتشار: 4 ژانویه 2016
  • ساعت: 10:36
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 5733
پرینت

حزب اسلامی حکمتیار از مذاکرات صلح حمایت می کند

حزب اسلامی افغانستان که سال ها با دولت می جنگد به تازگی از مذاکرات صلح اعلام حمایت کرده است اما می گوید این مذاکرات باید در داخل افغانستان صورت بگیرد.

غیرت باهیر رئیس کمیسیون سیاسی حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حمکتیار می گوید “حزب اسلامی افغانستان طرفدار مذاکرات صلح افغانی می باشد و ما بارها گفته ایم که جنگ راه حل مشکلات نیست.”

غیرت باهیر در گفتگویی با روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان هشدار داد که هیچ گروهی در روند مذاکرات صلح نباید بیرون گذاشته شود.

باهیر با اشاره به اینکه حزبشان در دور اول مذاکرات بیرون گذاشته شده بود گفت “ما پیشنهادهای جامعی برای پایان درگیری ها ارائه کرده ایم. ما خواهان برگزاری مذاکرات صلحی کاملا افغانی در داخل افغانستان هستیم تا این مذاکرات به معنای واقعی کلمه صلحی افغانی شود.”

غیرت باهیر همچنین گفت که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان همواره مدافع مذاکراتی هدفمند بوده و تمایل خود را برای ملحق شدن به مذاکراتی بین الافغانی ابراز کرده است.

وی گفت “ما می خواهیم که دستور کار مذاکرات صلح شفاف باشد. گفتگوها باید براساس واقعیت ها و بدون هیچ مداخله گری صورت بگیرد.”

غیرت باهیر زمانی که پرسیده شد که گلبدین حکمتیار چه موقع حضور عمومی خواهد داشت از جواب مستقیم سر باز زد و گفت “اگر اوضاع مساعد گردد، گلبدین حکمتیار نقشی فعال در سیاست ایفا خواهد کرد.”

لازم به ذکر است که گلبدین حکمتیار از زمان سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ در مناظر عمومی دیده نشده است.

همچنین حزب اسلامی افغانستان تاکنون مسئولیت بسیاری از رویدادهای مرگبار تروریستی را در افغانستان به عهده دارد.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.