• انتشار: 22 آگوست 2015
  • ساعت: 23:29
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 1886
پرینت

حزب اسلامی ازبکستان در افغانستان با گروه داعش بیعت کرد

حزب اسلامی ازبکستان که یکی از گروه های تروریستی فعال در کشور می باشد به تازگی با گروه داعش بیعت کرده که  باعث افزایش نگرانی ها در کشور و آسیای مرکزی شده است.

به باور مقامات کشور، این گروه تروریستی طی تابستان گذشته بارها دولت افغانستان را با فعالیت های خود تهدید کردند و همچنین نفوذ خود را در مناطق شمالی افزایش داده است.

اما هم اکنون با پیوستن به داعش، این گروه درصدد افزایش قدرت و نفوذ خود می باشد. براساس گزارش وال استریت جورنال، این گروه ویدیویی در تاریخ ششم اگست از خود منتشر کردند که در آن رهبران حزب اسلامی ازبکستان به گروه داعش می پیوندند و با خلیفه خود خوانده این گروه به نام ابوبکر البغدادی اعلام بیعت می کنند.

بر همین اساس، حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان برای رئیس جمهوری معتقد است که با این گونه فعالیت ها که این گروه از خود نشان می دهد، گروه قصد دارد به آسیای میانه نزدیک تر شوند.

گفتنی است که این بار اول حزب اسلامی افغانستان نیست که درصدد بیعت با تروریستان داخلی دیگر و خارجی می باشد.

لازم به ذکر است که حزب اسلامی افغانستان در سال ۱۹۹۰ در ازبکستان تاسیس شد. آنها بعد از تلاش ناموفقیت آمیز خود برای برکناری رئیس جمهوری ازبکستان، در قرنطینه قرار گرفتند.

همچنین بعد از انتشار خبرهایی مبنی بر افزایش قدرت داعش در افغانستان، حزب اسلامی ازبکستان نیز با ایستادن کنار داعش بر قدرت خود افزوده است.

تاکنون حزب اسلامی ازبکستان مسئولیت چندین حمله تروریستی از جمله حمله ۲۰۱۴ به کراچی را متبقل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.