- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

حدود ۸ هزار تبعه پاکستانی در افغانستان می جنگند

این گزارش روز گذشته، جمعه منتشر شده و در آن گفته شده است که به صورت کل حدود ۴۵ هزار مخالف مسلح در افغانستان علیه دولت می جنگند که ۲۵ درصد آنان را شهروندان غیر افغان تشکیل می دهند.

بر بنیاد این گزارش شهروندان چینی، روسی، کشورهای آسیایی مرکزی و پاکستانی در میان این افراد حضور فعال دارند و بیشتر از ۷۶۰۰ تروریست پاکستانی در افغانستان مصروف جنگ با نیروهای امنیتی اند.

گزارش سازمان ملل تصریح کرده است که پس از کشته شدن ملا عمر و ملا اخترمحمد منصور، در دوره رهبری ملا هبت الله روابط میان طالبان و القاعده مستحکم شده و جنگجویان وفادار به القاعده در جریان سال روان، طالبان را حمایت کرده اند و افراد طالبان را در ساخت ماین‌های کنار جاده‌ آموزش داده اند.

سازمان ملل در گزارش خود نگاشته است که بر بنیاد آمارها، شمار افراد داعش از ۳۵۰۰ تن به ۱۶۰۰ نفر کاهش یافته و ساحات تحت کنترول این افراد نیز از دست رفته اند.

در گزارش توضیح داده شده است که نیروهای داعش در اوج نفوذشان در سال گذشته‌ی میلادی ۹ ولسوالی را در ننگرهار تحت کنترول داشتند، درحالی که فعلا  این رقم به ۳ ولسوالی می‌رسد.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که درگیری میان نیروهای وابسته به گروه داعش در شرق کشور و نیروهای وابسته به گروه طالبان در شمال و شمال شرق با نیروهای امنیتی افغانستان، از چندی بدین سو افزایش یافته و معاون اول ریاست جمهوری اعلام کرده است که حلقاتی در تلاش اند تا بیش از ۷ هزار داعشی را در شمال کشور جابجا کند.