اقتصاد

حجم معاملات تجاری افغانستان و پاکستان بیش از ۵۰ فیصد کاهش یافته است

مقامات تجاری دو کشور می گویند که حجم معاملات تجاری میان افغانستان و پاکستان در ماه های اخیر بیش از ۵۰ فیصد کاهش یافته است.

صیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق تجارت افغانستان گفته است که این کاهش بی سابقه در حجم معاملات تجاری دو کشور و کاهش سرمایه گذاری ها به دلیل تنش های سیاسی اخیر میان دو کشور بوده است.

این گفته ها در حالی از سوی مقامات اتاق تجارت دو کشور مطرح می گردد، که گزارش هایی از پاکستان و بویژه از ایالات خیبرپختونخواه این کشور نیز منتشر می شود که خبر از کاهش بی سابقه در تجارت پزشکی این کشور به دنبال شروع تنش های سیاسی میان افغانستان و پاکستان می دهد.

بسیاری از داکتران و مدیران شفاخانه ها در ایالت خیبرپختونخواه می گویند که پس از شروع تنش های سیاسی میان دو کشور، آنها تقریبا نزدیک به ۵۰ تا ۹۰ فیصد کاهش در مراجعین افغان شان داشته اند.

آنها می گویند که شمار مراجعین افغان شان کاهش بی سابقه ای داشته است و بویژه این کاهش پس از شروع درگیری های مسلحانه در مرز تورخم به ۹۰ درصد رسید.

لازم به ذکر است که کاهش مراجعین بیمار افغان برای درمان، تجارت های دیگر از جمله فروش دارو، مسافرخانه ها و هتل ها و خدمات تاکسی را نیز در این ایالت با افت شدید مواجه کرده است.

تنش ها میان اسلام آباد و کابل پس از چندین رویداد مرگبار تروریستی در کابل افزایش یافت؛ و این افزایش پس از درگیری مسلحانه نظامیان دو کشور در مرز تورخم افزایش چشمگیری به خود گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا