• انتشار: 25 فوریه 2018
  • ساعت: 12:49
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 26700
پرینت

حجم تبادلات تجاری افغانستان و پاکستان بیش از ۶۰ درصد کاهش یافته است

بازرگانان افغانستان و پاکستان روز گذشته (شنبه) در آخرین روز از نشست سه روزه شان در اسلام آباد نسبت به کاهش چشمگیر مبادلات تجاری میان دو کشور و موانع اجرای توافقنامه تجاری-ترانزیتی بدلیل افزایش تنش های سیاسی میان کابل-اسلام آباد ابراز نگرانی کردند.

این نشست سه روزه با سازماندهی و همکاری اتاق مشترک صنایع و تجارت افغانستان و پاکستان (PAJCCI)، مرکز مطالعات و تحقیقات امنیتی پاکستان و یک نهاد انگلیسی تحت عنوان «سیف ورلد» (Safe-World) در اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار شده بود تا فرصتی برای بازرگانان دو کشور به منظور بررسی راه های گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور را فراهم نماید.

«محمد زبیر موتیوالا» رئیس اتاق مشترک تجارت دو کشور طی یک کنفرانس خبری گفت که حجم مبادلات تجاری میان افغانستان و پاکستان از ۲٫۷ میلیارد دالر در سال به ۱٫۲ میلیارد دالر طی دو سال گذشته رسیده است.

به گفته ی وی، این در حالیست که سران دو کشور در سال ۲۰۱۴ وعده سپرده بودند که حجم تجاری میان دو کشور را طی ۵ سال آینده به ۵ میلیارد دالر برسانند؛ اما کاهش روابط و افزایش تنش های سیاسی، بازی تقصیر، بسته شدن مرزها، و دیگر موانع موجود برای اجرای توافقنامه تجاری و ترانزیتی میان دو کشور این وعده ها را عملی نساخت.

بازرگانان دو کشور در این کنفرانس از طرح های دولت های افغانستان و پاکستان برای تامین امنیت مرزها و خاک دو کشور اعلام حمایت کردند، اما افزودند که این طرح ها نباید برای روابط اقتصادی و پیوندهای اجتماعی میان دو کشور تاثیر منفی بگذارد.

این بازرگانان با صدور قطعنامه ای اعلام کردند: «ما از دولت های دو کشور می خواهیم تا تجارت و روابط تجاری را از تنش های امنیتی و سیاسی جدا سازند، و تجارت میان افغانستان و پاکستان نیازمند احیای دوباره است.»

آنها همچنین تاکید کردند که طرح های جامعی برای ترمیم اعتماد میان دو کشور در نظر گرفته شود، زیرا این عدم اعتماد عمیق میان کابل و اسلام آباد نه تنها مانعی برای پیشرفت در گفتگوهای سیاسی شده، بلکه تاثیر منفی چشمگیری بر روابط اقتصادی و توافقنامه ترانزیتی میان دو کشور گذاشته است.

خان جان الکوزی معاون اتاق های تجارت و صنایع کشور نیز گفت که تاجران افغانستان علاقمند انجام تجارت شان از طریق مرز «گوادر» در بلوچستان و بندر کراچی هستند، زیرا این مرزها به افغانستان بسیار نزدیک می باشند.

او گفت: «افغانستان، تجارت پاکستان را با کشورهای آسیای میانه امکان پذیر می کند و تاجران افغانستان نیز همین اندازه همکاری را از جانب پاکستان توقع دارند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.