• انتشار: 1 آگوست 2020
  • ساعت: 11:03
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46422
پرینت
برای رفع موانع مذاکرات مستقیم طالبان با حکومت کدام موثر است؟

حبس خانگی ۴۰۰ زندانی طالبان پیشنهاد شده از سوی خلیلزاد یا برگزاری لویی جرگه مشورتی غنی

برای شکستن بن بست مذاکرات مستقیم طالبان با حکومت افغانستان اکنون دو گزینه وجود دارد: یکی پیشنهاد زلمی خلیلزاد مبنی بر حبس خانگی ۴۰۰ زندانی طالبان و دیگری برگزاری لویه جرگه مشورتی از سوی رئیس جمهور غنی.

با ادامه پافشاری حکومت مبنی بر عدم رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان، مقامات امریکایی در پیشنهاد تازه ای به حکومت افغانستان گفته اند این زندانیان پس از آزادی در حبس خانگی قرار گیرند و به صورت مشترک از سوی حکومت و طالبان نظارت شوند.

خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام امریکایی بدون ذکر نام آنان گزارش داد ۴۰۰ زندانی طالبان که حکومت از آزادی آن‌ها شانه خالی می‌کند باید بعد از آزادی در حبس خانگی تحت نظر قرار گیرند.

در این گزارش این پیشنهاد راه حلی برای رفع موانع مذاکرات بین الافغانی خوانده شده است.

در گزارش رویترز به نقل از این مقامات امریکایی تاکید شده این طرح را زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان با هر دو طرف در میان گذاشته است.

لویه جرگه مشورتی برای رهایی ۴۰۰ زندانی طالب دایر می شود

این در حالی است که رییس جمهور غنی روز گذشته در بیانیه عیدی اش گفت دولت افغانستان در هر اقدام مثبت بخاطر صلح چند قدم جلوتر است.

غنی افزود: «در لیست ارائه شده از سوی طالبان ۴۰۰ تن زندانیانی است که در مورد رهایی آنان رئیس جمهور افغانستان بر مبنای قانون اساسی و قانون جزا، صلاحیت ندارد. اما این بدان معنی نیست که ما به خاطر رهایی تمامی این زندانیان پاسخ منفی بدهیم. من باید با ملت مشورت کنم و در بارۀ سرنوشت ۴۰۰ زندانی متذکره، لویه جرگه مشورتی را دعوت می نمایم، تا بر اساس مشوره نمایندگان مردم، ما در این خصوص فیصله کنیم.»

او از شورای ملی خواست تا از رخصتی های تابستانی شان به خاطر برگزاری لویه جرگه صرف نظر کنند و دوباره به کابل برگردند.

رییس جمهور همچنان از رهایی ۵۰۰ زندانی طالب در بدل زندانیان باقی نیروهای امنیتی و غیرنظامیان در نزد طالبان خبر داد.

حکومت افغانستان تاکنون ۴ هزار ۶۰۰ زندانی طالبان را مطابق به توافق‌نامه امضا شده میان امریکا و طالبان در دوحه رها کرده و گروه طالبان نیز اعلام کرده است روند رهایی یک هزار زندانی نیروهای امنیتی را تکمیل کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.