سیاستِتیتر یک

حامد کرزی: پوشیدن برقع از سنت های افغانستان نیست بلکه از بیرون وارد شده است

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین در واکنش به حجاب اجباری اعلام شده از سوی طالبان برای زنان، گفته است که پوشیدن برقع و پوشاندن صورت، متعلق به فرهنگ افغانستان نیست بلکه از خارج آورده شده است.

آقای کرزی در صحبت با شبکه سی ان ان امریکا گفت افغانستان یک کشور اسلامی است و موضوع حجاب هم کاملا واضح است، اما پوشیدن برقع و پوشاندن صورت حجاب نیست، بلکه سنت برخی کشورهای دیگر است.

اخیرا وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان دستوری صادر کرده که به موجب آن زنان باید چادری بپوشند که صورت هایشان را نیز بپوشاند، در غیر اینصورت سرپرست زنان بجای خود زنان مجازات و تنبیه می شوند.

همچنین این وزارت در اقدامی تازه تر به تمامی رسانه های تصویری کشور دستور داده تا گردانندگان زن این تلویزیون ها هنگام ظاهر شدن در پرده تلویزیون باید صورت هایشان را بپوشانند.

حامد کرزی اما در واکنش به این دستورات می گوید طالبان باید درباره این تصمیم خود تجدید نظر کند، زیرا چنین فرمان هایی به شهرت افغانستان در جهان آسیب می زند.  

وی افزود: «این پوشاندن نه حجاب است و نه فرهنگ افغان ها؛ افغانستان از ۱۴۰۰ سال بدین سو یک کشور عمیقا مسلمان بوده است و در این مدت زنان افغان همواره حجاب شان را رعایت کرده اند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا