• انتشار: ۳ قوس ۱۴۰۰
 • ساعت: ۲۲:۱۹
 • سرویس: امنیت و جرایم
 • کدخبر: 68872
پرینت

حامد سیفی: طالبان در پنجشیر، به سرنوشت دردناک روس ها دچار می شوند

حامد سیفی که به تازگی سخنگوی نظامی جبهه مقاومت ملی افغانستان شده است، در گفتگویی با ایندیپندنت فارسی می گوید که «طالبان در پنجشیر به سرنوشت دردناک روس ها دچار خواهند شد.»

ایندپیندنت فارسی در گزارش و مصاحبه ای با حامد سیفی سخنگوی نظامی جبهه مقاومت ملی افغانستان نوشته است؛ با فروپاشی ارتش و فرار رئیس‌جمهور پیشین، حامد سیفی، پس از ۱۶ سال نبرد در اردوی ارتش دولت پیشین افغانستان با طالبان، به جبهه مقاومت ملی در پنجشیر پیوست و تا امروز در کوهستان‌های پنجشیر حضور دارد.

در سال‌های اخیر، او یکی از چهره‌های مطرح نظامی در ارتش دولت پیشین بود. حضور او در خطوط نبرد و در کنار آن، تلاش برای تضعیف تفکر طالبانی از طریق نوشتن کتاب، مصاحبه و انتشار مقالات در رسانه‌ها، او را در میان مردم به چهره‌ای شناخته شده و مشهور تبدیل کرده است.

در ۱۶ سال گذشته، حامد سیفی حملات دشوار و پیچیده ‌ای را در ولایت ‌های هلمند، بدخشان، تخار، قندوز، جوزجان، بلخ و میدان وردک رهبری کرده است.

او در سال ۲۰۱۸، در حالی که در سنگر جنگ با طالبان درولسوالی ارچی در قندوز حضور داشت، کتاب خود با عنوان «مردان آزادی» را نوشت. کتاب سیفی در کابل منتشر شد اما او هرگز فرصت نکرد از جبهه جنگ به کابل برود و نسخه چاپی کتاب را در دست بگیرد. حضور مداوم او در جبهه‌های جنگ مجالی برای کار دیگر نمی‌گذارد اما او فرصت برای خواندن کتاب و نوشتن را هرگز از دست نمی‌دهد.

در پانزدهم اگست ۲۰۲۱، زمانی که طالبان بدون درگیری به کابل وارد شدند، حامد سیفی و شماری از همرزمانش در زادگاهش در ولسوالی حصه اول در ولایت کاپیسا حضور داشتند. چند هفته قبل از آن، رهبری وزارت دفاع بدون دلیل موجه، او را از کار برکنار و خانه ‌نشین کرده بود.

سیفی اکنون از فرماندهان نظامی جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود است و به‌ تازگی سخنگوی نظامی این جبهه شده است.

حامد سیفی در گفت‌وگو با ایندیپندنت فارسی، در مورد چگونگی پیوستن به جبهه مقاومت ملی گفت: «در پی سقوط کابل و ورود طالبان به کاپیسا، من با چند تن از دوستانم که مسلح بودیم، در ولسوالی حصه اول کوهستان در کاپیسا مخفی شدیم تا فرصتی فراهم شود و به فعالیت‌های چریکی ادامه بدهیم. اما با گذشت زمان، هر روز عرصه فعالیت بر ما تنگ ‌تر می‌شد. در هرجا که چند ساعت می‌ماندیم، ناگهان گروه‌‌های سیار طالبان به منطقه می‌رسیدند. در چنین وضعیتی تصمیم گرفتیم به جبهه مقاومت ملی در پنجشیر ملحق شویم. روز ۲۶ اسد، در حالی که همه‌جا در دست طالبان بود، با شماری از همراهانم، خود را به جبهه مقاومت ملی در پنجشیر رساندیم.»

به گفته فرمانده سیفی، به دلیل تهاجم گسترده طالبان و حضور هزاران جنگجو از جمله اعضای گردان انتحاری طالبان، مرکز پنجشیر پس از سه شبانه‌روز مقاومت به تصرف طالبان درآمد اما نیروهای جبهه مقاومت ملی با امکانات اندکی که در اختیار دارند، هنوز در دره‌های پنجشیر اند و این نیرو هر روز در حال قدرتمند شدن است.

کابینه طالبان به‌ تازگی تصمیم گرفته است تا از ورود افراد غیرمسئول به پنجشیر جلوگیری کند. رسانه‌ها گزارش دادند که نظامیان طالبان، استحکامات نظامی‌ خود در دروازه ‌های ورودی پنجشیر را تقویت کرده‌ اند و افرادی که به پنجشیر وارد می‌شوند را به‌ شدت بازرسی می‎کنند. همچنین گزارش شده است که فرماندهان طالبان روزانه افرادی زیادی را به بهانه عضویت در جبهه مقاومت ملی تحت آزار و اذیت قرار می‌دهند.

به گفته حامد سیفی، طالبان به دلیل قتل و کشتاری که در پنجشیر مرتکب شده ‌اند، از ماندن در آنجا هراس دارند و به همین دلیل، مرکز پنجشیر را به یک شهر نظامی تبدیل کرده‌اند: «طالبان در پنجشیر جنایات زیادی کردند. فرماندهان و جنگجویان این گروه سنگ و چوب پنجشیر را هم دشمن تلقی می‌کنند و به همین دلیل هزاران جنگجو در مرکز و دروازه‌های ورودی پنجشیر مستقر کرده‌اند تا غافلگیر نشوند.»

حامد سیفی گفت: «طالبان در پنجشیر، به سرنوشت شوم و دردناک روس‌ها دچار خواهند شد. دیر یا زود، مردم افغانستان در برابر طالبان پیروز می‌شوند.»

در حالی که روز دوشنبه دوم قوس، سلطه طالبان بر افغانستان ۱۰۰ روزه شده است، در این مدت، هرازگاه از حملات چریکی نیروهای جبهه مقاومت ملی به مواضع طالبان در پنجشیر و اندراب خبرهایی منتشر شده است.

حامد سیفی که در پنجشیر حضور دارد، در مورد تفاوت میان ۱۶ سال نبرد با طالبان در صفوف نیروهای دولت پیشین افغانستان و ۱۰۰ روز نبرد در صفوف جبهه مقاومت ملی افغانستان می‌گوید: «در ۱۶ سال گذشته، ما در ساختار یک دولت با امکانات قوی زمینی و هوایی در برابر طالبان می‌جنگیدیم اما حالا نه دولتی داریم و نه امکانات وسیع نظامی. در ۱۶ سال گذشته، مبارزه با طالبان آسان‌تر بود و میدان در دست ما بود اما حالا دوباره از صفر شروع کردیم و راه درازی در پیش است. امکانات نظامی ما محدود است و به همین دلیل، برای از پا درآوردن طالبان نبرد چریکی راه انداختیم.»

در حالی که در افغانستان فصل سرما از راه رسیده و از دو هفته قبل، در شماری از مناطق کوهستانی از جمله پنجشیر و اندراب برف باریده است، حامد سیفی می‌گوید که نیروهای جبهه مقاومت ملی بر چالش‌ها غلبه می‌کنند و کمبود امکانات نمی‌تواند مانع از  ادامه جنگ‌های چریکی آنان در مقابل طالبان شود.

سیفی توضیح می‌دهد: «نمی‌گویم همه‌چیز داریم و نمی‌گویم هیچ‌چیز نداریم. ما وقتی انتخاب کردیم که به جبهه مقاومت ملی بپیوندیم، پیش‌بینی همه چالش‌ها را کرده بودیم و به همین دلیل، دشواری‌ برای ما چیز تازه‌ای نیست. در ابتدا ما برای سرمای کوهستان‌های پنجشیر آمادگی نداشتیم اما حالا همه‌چیز نسبتا روبه‌راه شده است.»

با این حال، سخنگوی نظامی جبهه مقاومت ملی می‌گوید که شمار زیادی از جنگجویان طالبان که از مدارس دینی پاکستان و جبهه‌های جنوبی و شرقی افغانستان برای حمله به پنجشیر دعوت شده و رهبران طالبان به آنان گفته بودند که جنگ با مردم پنجشیر، جهاد است، اکنون سرخورده و پشیمان‌اند. به گفته سیفی، جنگجویان طالبان، وقتی به  پنجشیر وارد شدند، دریافتند که ساکنان این دره بیشتر از آنان به امور دینی‌ خود پایبندند و آنچه رهبران طالبان به آن گفته‌اند، دروغ بوده است.

به باور سیفی، این مسئله باعث شده است شمار زیادی از جنگجویان طالبان احساس سرخوردگی کنند: «این جنگجویان که به تحریک رهبرانشان در پنجشیر به انتقام‌جویی و کشتار غیرنظامیان پرداختند، اکنون از پیامد کارشان وحشت دارند.»

حامد سیفی می‌گوید در حالی که هر روز دامنه جنایت‌های طالبان در افغانستان گسترده می‌شود، هسته‌های جبهه مقاومت ملی در نقاط مختلف افغانستان هم شکل می‌گیرد و تاکنون هسته‌های نظامی جبهه مقاومت ملی در ولایات پنجشیر، بغلان، پروان، کابل، کاپیسا، بدخشان و تخار تشکیل شده است و این نیروها به‌زودی در سایر ولایات افغانستان نیز فعالیت‌ چریکی‌ خود در برابر طالبان را آغاز می‌‎کنند.

۴ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

 1. ناشناس در تاریخ ۴ قوس ۱۴۰۰:

  زنده بادصیفی زنده بادروس

 2. زندانی جانان در تاریخ ۵ قوس ۱۴۰۰:

  سیس حالا که شیکست خوردین این حرفا زیاد است ده امو خارج جایت خوب است

 3. ناشناس در تاریخ ۵ قوس ۱۴۰۰:

  فرمانده عزیز قامتت استوار باشه ملت درکنار مردان دلیر همچون خودت باقی خواهند ماند

 4. Ayar در تاریخ ۶ قوس ۱۴۰۰:

  من خاک زیر پایتان خداکند که کارها وحرفتان درعمل باشد خداوند کا میاب داشته باشید اگر زیر پلو ملی برآمد باز او وقت چوب بی صدای الله جان است که برگشت ندارد تو با خدا(ج)باش خدا باکی س ………….لایه تنای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.