اقتصاد

حاصلات پسته در بادغیس نسبت به سال گذشته ۳۰ فیصد کاهش داشته است

عبدالحلیم ساجد، آمر امور زراعتی ریاست زراعت ولایت بادغیس در صحبت با خبرنگار رها می گوید: «دلیل کاهش حاصلات پسته در این ولایت بخاطر خشکسالی و جمع آوری غیر فنی مردم از حاصلات پسته بوده است.»

او افزود امسال در حدود ۲۵ هزار تن پسته از باغات این ولایت جمع آوری شده در حالی که این مقدار در سال گذشته ۳۶ هزار تن بود.

وی در همین حال اما گفت که ریاست زراعت بادغیس، برنامه هایی را روی دست گرفته تا بتواند این کاهش حاصلات را در آینده جبران کند.

لازم به ذکر است که بیشتر باغ های پسته در ولایت بادغیس در ولسوالی های آب کمری، جوند، قادس، بالامرغاب و مقر این ولایت می باشند.

حبیب الله براتی، یک تن از مالکان باغ های پسته در ولایت باغیس نیز که ۹ سال است کار باغداری و کشت پسته می کند به خبرنگار رها گفت که حاصلات پسته امسال نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری یافته است.

او معتقد است که این کاهش در حاصلات پسته باغ های ولایت بادغیس علاوه بر خشکسالی، ناشی از بی توجهی مسئولین در نظام پیشین نسبت به این باغ ها و نیازهای دهاقین برای کاشت بهتر نیز بوده است.

گفتنی است که پسته ولایت بادغیس جایگاه خوبی در بازارهای جهانی دارد و به کشورهای زیادی نیز صادرات می گردد.  

محمد یعقوب، یک تن از تاجران در ولایت بادغیس در صحبت با خبرنگار رها می گوید که پسته ولایت بادغیس هم کیفیت خوبی دارد و هم بازار جهانی خوبی دارد، اما بی توجهی ها به آن برای رشد بیشتر و بهتر آن همواره مانعی برای صادرات این محصول بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا