• انتشار: 27 آگوست 2016
  • ساعت: 16:17
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12698
پرینت
معترضان در بامیان:

حادثه دهمزنگ از سوی شورای امنیت ملل متحد بررسی شود

صدها تن از شهروندان بامیان برای چندمین بار با راه‌اندازی تظاهراتی گسترده، خواستار اقدامات جدی سازمان ملل برای جلوگیری از تغییر مسیر عبور خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت در جهت تحقق اصل انکشاف متوازن در افغانستان شدند.

 

معترضان که پلاکاردهایی با شعارهای”ما را حذف نکنید!”، “پاسخ عدالت خواهی، خون‌ریزی نیست!” و”شهدای روشنایی، راه‌تان ادامه دارد”، از شورای امنیت سازمان ملل خواستند تا رویداد حمله بر معترضان در دهمزنگ را نیز به‌صورت بی‌طرفانه بررسی کرده و عاملان آن را مجازات کند.

حسینداد احمدی از فعالان مدنی بامیان به خبرگزاری رها گفت که در صورت “تداوم لجاجت دولت در برابر خواست های مردم” که برای تحقق آن قربانی نیز داده اند، مبارزات مدنی آن‌ها به‌گونه دیگری تداوم خواهند یافت: «نخستین گزینه، گفت‌وگو با تمویل‌کنندگان پروژه برق ۵۰۰ کیلوولت و سازمان‌ ملل است تا از این طریق فشارها بر دولت حرف‌ نشنو افغانستان افزایش یابند.»

پیامد وخامت اوضاع به‌دوش دولت است

جنجال‌ها بر سر تغییر مسیر عبور خط انتقال برق وارداتی ترکمنستان، با گذشت هر روز پیچیده‌تر می شوند. دولت بر عبور این خط انتقال برق از سالنگ و جنبش روشنایی از بامیان- میدان وردک تاکید دارد. این مساله اعتراضات گسترده این جنبش را در نقاط مختلف دنیا به‌دنبال داشته است.

پافشاری دولت بر موضع‌اش سبب شد تا جنبش روشنایی در دوم اسد اقدام به راه‌اندازی تظاهرات نامحدود در کابل کند. اشتراک کنندگان این تظاهرات اما ساعاتی پس از آغاز آن، مورد یک سلسله حملات انتحاری قرار گرفتند. طبق آخرین اطلاعات، رقم تلفات این حملات به ۸۱ کشته و ۳۳۶ زخمی رسیده است، در عین حالی که ۳ تن تا کنون مفقود‌اند. فعالان مدنی بامیان بر این باور‌اند که دولت به‌عمد در تامین امنیت معترضان کوتاهی کرده است.

عبدال دانشیار از دیگر فعالان مدنی بامیان می گوید؛ چنانچه دولت، عاملان این رویداد را مجازات نکند اوضاع‌ به‌گونه دیگری رقم خواهد خورد:«اگر مردم به این باور برسند که اعتراضات مدنی نتیجه نمی دهند، احتمال می رود که دست به سلاح ببرند و آنگاه تمام پیامد‌های این موضوع به‌دوش دولت خواهد بود.»

رد مشروعیت کمیسیون حقیقت‌یاب

این اظهارات در‌حالی صورت می گیرند که دولت افغانستان کمیسیون هایی را برای بررسی امکان انتقال ۲۲۰ کیلوولت برق از بغلان به بامیان و نیز رویداد خونین دهمزنگ تشکیل داده است. تا کنون اما از نتیجه کار هیچ یک از این کمیسیون‌ها خبری نیست.

از سوی دیگر جنبش روشنایی اعلام کرده است که کار این کمیسیون‌ها را نمی پذیرد و خواستار تطبیق ماسترپلان اصلی برق کشور است. این جنبش تا چهلم کشته‌شدگان رویداد دهمزنگ به دولت مهلت داده است تا در تصمیم‌اش تجدید نظر کند؛ در غیر صورت با نافرمانی مدنی در نقاط مختلف کشور مواجه خواهد شد.

معترضان در بامیان نیز با انتشار قطعنامه‌ای از این موضع جنبش روشنایی حمایت کرده اند. آنان از تمامی شهروندان کشور خواسته اند تا به این جنبش بپیوندند و برای “تامین عدالت اجتماعی و مبارزه با تبعیض سیستماتیک”، به‌گونه متحدانه مبارزه کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.