• انتشار: 3 اکتبر 2017
  • ساعت: 22:37
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 24844
پرینت

جیمز ماتیس: نیروهای افغان برای اولین بار در خط مقدم جنگ هستند

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان برای اولین بار توانسته اند در خط مقدم نبرد با شورشیان حضور یابند و هر روز از آمار تلفات شان نیز کاسته می شود.

جیمز ماتیس رئیس پنتاگون امروز (سه شنبه) مقابل کمیته قوای مسلح سنای آمریکا قرار گرفت و گفت که نیروهای امنیتی افغانستان برای اولین بار طی مدت ۱۶ سال گذشته توانسته در خط مقدم نبرد حضور یابند، و همانطور که در حال ارتقای ظرفیت شان در میدان های نبرد می باشند، تلفات شان در حال کاهش است.

آقای ماتیس امروز تلاش کرد تا قانون گذاران آمریکایی را متقاعد که استراتژی جدید دونالد ترامپ برای افغانستان بهترین رویکرد برای پیروزی آمریکا در این جنگ می باشد.

وی افزود که نیروهای امنیتی افغانستان با آگاهی از این موضوع که حمایت هوایی نیروهای آمریکایی و ائتلاف را دارند هر روز در میدان نبرد قوی تر حاضر می شوند.

جنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده اما گفت که جنگ افغانستان به بن بست رسیده است.

دانفورد گفت: “در موقعیتی نیستیم که بتوانیم راه حل سیاسی موفقیت آمیزی برای جنگ بیاوریم.”

جیمز ماتیس در این نشست همچنین به موضوع توافق هسته ای سران ۵ به علاوه ۱ با ایران سخن زد و گفت که کشورش باید به توافقنامه هسته ای با ایران موسوم به برجام پایبند بماند زیرا این تنها توافقی است که ایران را از ساخت سلاح های هسته ای باز می دارد.

وی در پاسخ به پرسش یکی از سناتوران آمریکایی مبنی بر اینکه آیا به نظر او پایبند بودن به توافق هسته ای با ایران به نفع امنیت ملی آمریکا است، گفت: “بله سناتور، قطعا به نفع امنیت ملی آمریکا است.”

این در حالیست که دونالد ترامپ پیش تر گفته بود که توافق هسته ای با ایران یکی از بدترین توافقاتی بوده که کشورش تاکنون انجام داده است.

سناتور جان مک کین رئیس کمیته قوای مسلح سنای آمریکا در سخنانی به جیمز ماتیس و جنرال جوزف دانفورد گفت که آنها نتوانسته اند اطلاعات کافی برای متقاعد کردن قانون گذاران آمریکایی در خصوص استراتژی جدید ترامپ برای افغانستان بدهند.

آقای مک کین افزود که بسیار جالب است که آقایان ماتیس و دانفورد در ابتدای این جلسه استجوابیه هیچ اطلاعات مدون و نوشته شده ای را به قانون گذاران ارائه نکرده اند.

او گفت: “ما می خواهیم شریک و همکار شما باشیم. اما این کمیته نمی تواند مهر تاییدی برای هر گونه سیاست و یا رئیس جمهوری باشد. به ما باید اطلاعات کافی داده شود. باید قناعت ما را در خصوص هر گونه رفتارهای دولت بگیرند. متاسفانه، ما همچنان سوال های زیادی درباره این استراتژی داریم که پاسخی وجود ندارد.”

تقریبا یک ماه و نیم پیش بود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از راهبرد جدید کشورش در قبال افغانستان پرده برداشت.

او همزمان با اعلام این راهبرد گفت که سربازان آمریکایی با حمله به دشمنان و نابودی القاعده و جلوگیری از حملات تروریستی علیه آمریکا در نبرد پیروز می گردند.

اما وی در این سخنان چیزی از شکست طالبان برای مفهوم پیروزی سربازانش چیزی نگفت.

ترامپ خاطر نشان کرد از آنجایی که تاکنون تلاش های نظامی موثریت کافی نداشته، احتمالا توافق سیاسی بهترین راه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.