• انتشار: 7 فوریه 2018
  • ساعت: 16:40
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 26216
پرینت

جیمز ماتیس: افغانستان قبرستان امپراطوری ها است و آمریکا به دنبال فتح آن نیست

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا گفته افغانستان ممکن است «قبرستان امپراطوران» باشد اما آمریکا هیچ خواسته امپرایالیستی در این کشور ندارد.

جمیز ماتیس رئیس پنتاگون روز گذشته (سه شنبه) مقابل اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا حاضر شد و از استراتژی جدید این کشور برای در هم شکستن اراده طالبان دفاع کرد.

«والتر جونز» سناتور جمهوری خواه آمریکا با نقل قول شعار معروف «افغانستان قبرستان امپراطوری ها» و با اشاره به گزارش اخیر رسانه ها مبنی بر وجود تهدید طالبان در ۷۰ فیصد خاک افغانستان و همچنین نقل قول گزارش اخیر اداره سیگار مبنی بر اینکه نظامیان آمریکایی اطلاعات لازم از موفقیت و یا عدم موفقیت استراتژی ترامپ در افغانستان را از افکار عمومی آمریکا پنهان می کنند، از جیمز ماتیس پرسید که آیا او نیز با گفته های یک جنرال بازنشسته آمریکایی که می گفت «افغانستان را تا کنون کسی نتوانسته فتح کند، و ما (آمریکا) نیز به جمع همان ملت هایی خواهیم پیوست که تلاش برای فتح کرده و ناکام شده است» موافق است و یا خیر.

جیمز ماتیس در پاسخ به این پرسش گفت: «سناتوران! اگر ما هم تلاش برای فتح افغانستان می کردیم، صد در صد می توانستم بگویم که ما اظهارات شما موافق هستم. تنها کاری که می کنیم این است که اعتماد مردمان آمریکا را بدست آوریم که طی دوران نظارت ما طرح حمله یازدهم سپتامبر دیگری چیده نمی شود.»

وزیر دفاع آمریکا در همین حال اذعان می کند که جنگ افغانستان با وجود گذشته ۱۶ سال همچنان بدون پیشرفت قابل ملاحظه ای است.

او گفت: «بسیار طولانی شده است و بسیار سخت، و من این را درک می کنم.»

ماتیس همچنین افزود که از میان تمامی کسانی که او تلاش بسیار کرده تا قانع کند افغانستان به تقویت حمایت ها نیاز دارد، خود دونالد ترامپ است، که در ابتدا تمایلی به امضای یک استراتژی جدید در قبال افغانستان نداشت.

او گفت: «رئیس جمهور هر فرضیه ای را به چالش می کشید. ماه ها طول کشید تا توانستیم پاسخی برای هر سوال او پیدا کنیم. و در نهایت جاذبه (احساس) حفاظت از مردم آمریکا سبب شد تا نظرش را تغییر بدهد.»

ماتیس علاوه کرد که استراتژی جدید فراری از تمامی تلاش های گذشته است، زیرا نیروهای امنیتی افغانستان هم اکنون خود مسئولیت جنگ را به عهده دارند و آمریکا حمایت های بیشتری برای آنها مهیا می کند.

رئیس پنتاگون همچنین به موضوع مخفی نگاه داشتن اطلاعات نظامی آمریکا در افغانستان به شمول مناطق تحت کنترل طالبان از افکار عمومی آمریکا اشاره کرد و گفت که این یک اشتباه بوده است.

ماتیس گفت: «همچنین به شما می گویم هر گونه تلاش برای مخفی نگه داشتن اطلاعات از افکار عمومی آمریکا، با تصمیم ناتو در همان موقع انجام شده، و یک اشتباه بوده است. می توانم به شما بگویم که آن اطلاعات هم اکنون در دسترس می باشد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.