- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

جو بایدن فرمانده کل قواست

به نقل از یورونیوز، در این بیانیه که توسط مارک میلی رییس ستاد مشترک ارتش امریکا و تمامی فرماندهان زیرمجموعه آن امضا شده، آمده است: «مردم امریکا تقریباً ۲۵۰ سال است که به نیروهای مسلح ایالات متحده اعتماد کرده‌اند تا از آنها و قانون اساسی کشورمان محافظت کنند. ارتش ایالات متحده همانطور که در طول تاریخ نشان داده، همچنان از دستورات قانونیِ رهبریِ غیرنظامی اطاعت خواهد کرد؛ از مقامات غیرنظامی برای محافظت از جان و مال مردم حمایت خواهد کرد؛ امنیت عمومی را مطابق با قانون تضمین می‌کند و کاملاً به تعهدات خود در حفاظت و دفاع از قانون اساسی ایالات متحده در برابر همۀ دشمنان، خارجی و داخلی پایبند خواهد بود».
فرماندهان ارشد نظامی این کشور در ادامه ضمن محکوم کردن حمله به ساختمان کانگرس امریکا که ۵ کشته برجای گذاشت، اعلام می‌کنند: «شورش خشونت آمیز ۶ جنوری ۲۰۲۱ در واشنگتن دی‌سی، حمله مستقیم به کانگرس ایالات متحده، ساختمان کاپیتول و روند قانون اساسی ما بود. ما در مرگ دو نفر از نیروهای پولیس کاپیتول و دیگر افراد مرتبط با این حادثه بی‌سابقه سوگواریم…ما شاهد اقداماتی در داخل ساختمان کاپیتول بودیم که با حاکمیت قانون مغایرت داشت. حقوق آزادی بیان و برگزاری اجتماعات به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهد که دست به خشونت، فتنه و شورش بزند».
نگرانی از افراطگرایی در ارتش
از نظر تحلیلگران، این بیانیه و یادآوری تعهد دفاع از قانون اساسی به سربازان، نشانگر نگرانی عمیق فرماندهان ارشد نظامی امریکا از تحولات کنونی است و این که آنها درصدد جلوگیری از «هرگونه افراط‌گرایی در ارتش» و انتشار موضع گیری‌هایی هستند که ممکن است دارای رنگ‌وبوی سیاسی باشد.
بر این اساس در ادامه آمده است: «ما به عنوان اعضای ارتش، باید تجسم ارزش‌ها و آرمان‌های ملت باشیم. ما از قانون اساسی حمایت و دفاع می‌کنیم. هر اقدامی برای برهم زدن روند قانون اساسی نه تنها بر خلاف سنت‌ها، ارزش‌ها و سوگند ما بلکه بر خلاف قوانین است».
آماده‌باش همۀ نیروها
در این بیانیه که انتشار آن حرکتی کم‌سابقه در ایالات متحده محسوب می‌شود، با اشاره به فضای عدم امنیتی که بر امریکا حاکم شده، از همه نیروها خواسته می‌شود که برای مقابله با خشونت‌های احتمالی به حال آماده‌باش در آیند: «در ۲۰ جنوری ۲۰۲۱ میلادی، رییس جمهور جو بایدن که [انتخابش] مطابق با قانون اساسی از سوی ایالت‌ها و دادگاه‌ها تایید شده و کانگرس نیز آن را تصدیق کرده سوگند خواهد خورد و چهل و ششمین فرماندۀ کل ما خواهد شد… به نیروهای مان اعم از مرد و زن که مشغول انجام وظیفه یا در خانه هستند [اعلام می‌داریم که] برای محافظت از کشورمان آماده باشید، به افق نگاه کنید و بر ماموریتتان متمرکز باشید. ما به خدمات شما در دفاع از هر امریکایی ارج می‌نهیم».
احتمال حمله‌ای دیگر همزمان با ادای سوگند جو بایدن
این بیانیه در حالی منتشر شده که مقامات فدرال می‌گویند اطلاعاتی دریافت کرده‌اند مبنی بر اینکه هواداران دونالد ترامپ قصد دارند تا حمله دیگری را این بار همزمان با برگزاری مراسم ادای سوگند جو بایدن انجام دهند.
تنش‌های داخلی بر سر نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری در حالی ادامه دارد که قانونگذاران در مجلس نمایندگان امریکا روز چهارشنبه به استیضاح دوم دونالد ترامپ رای موافق دادند. با این وجود دونالد ترامپ که اکنون حتی در میان طرفداران جمهوریخواهش شکاف ایجاد شده، در آخرین سخنرانی خود در روز سه‌شنبه نه تنها هیچ مسئولیتی را در قبال شورش روی داده در ۶ جنوری نپذیرفت بلکه هیچ سخنی نیز برای برحذر داشتن هوادارانش از انجام حمله‌ای دیگر در واشنگتن بر زبان نیاورد.