• انتشار: 21 ژانویه 2021
  • ساعت: 12:04
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 53614
پرینت

جو بایدن حداقل تا صد روز اول فرصت پرداختن به جنگ و صلح افغانستان را ندارد

مبارزه با کرونا، اتحاد و انسجام داخلی، برنامه ریزی اقتصادی، بازگشت به پیمانه و تعهدات که ترامپ از آن خارج شده است، بازنگری درسیاست خارجی آمریکا از اولویت کار صد روز نخست ریاست جمهوری وی خواهد بود.

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات امریکا، که در یک چالش انتخاباتی مدت ها بود با ترامپ درگیری داشت سرانجام روز گذشته به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور امریکا سوگند یاد کرد.

با ورود بایدن به کاخ سفید، افغان ها بیش از همه منتظر اقدامات وی در زمینه صلح افغانستان می باشند.

برخی از کارشناسان اما متعقدند که بایدن بنا بر مشکلات عمده ی دیگری که دارد به این زودی فرصت نمی کند به موضوع جنگ و صلح افغانستان بپردازد.

سید ناصر موسوی، فعال مدنی و کارشناس مسائل سیاسی، در این مورد در فیس بوکش می نویسد جوبایدن در صد روز نخست ریاست جمهوری اش فرصت پرداختند به صلح وجنگ افغانستان را نخواهد داشت چون : مبارزه با کرونا، اتحاد و انسجام داخلی، برنامه ریزی اقتصادی، بازگشت به پیمانه و تعهدات که ترامپ از آن خارج شده است، بازنگری درسیاست خارجی آمریکا از اولویت کار صد روز نخست ریاست جمهوری وی خواهد بود.

وی اما در توافقنامه که بین طالبان و آمریکا امضاء شده است، تجدید نظر خواهد کرد.

نخست اینکه توافقنامه صلح را به طور کامل لغوه کند محتمل نیست، ولی تغییرات، اصلاحات، بازنگری حتمی خواهد بود.

این باز نگری ممکن است شامل این موضوعات باشند:

نقش دولت افغانستان در پرونده صلح برجسته تر گردد، و دولت افغانستان نقش تعیین کننده را در فرایند صلح بازی کند.  

دوم، نیرورهای بین المللی تعداد اندک شان برای سال های دیگری هم باقی می‌ماند تا دولت افغانستان به ثبات برسد. جنگ ختم شود، دولت فراگیر ملی که طرف های جنگ در آن مشارکت داشته باشند به وجود بیاید و از دوام جمهوریت اطمینان حاصل گردد.

سوم، از دولت افغانستان و طالبان خواهان راه کار است که در فرجام دولت پسا صلح که دولت آینده افغانستان باشند، ضمانت کند که دیگر بار القاعده، داعش و دیگر گروه های تروریست از خاک افغانستان منافع آمریکا ، ثبات و نظام جهانی را تهدید نکند و حادثه یازدهم سپتامبر تکرار نشود. این راه کار شامل راستی آزمائی برای طالبان هم خواهد بود.

چارم، دولت بایدن در مورد صلح و جنگ افغانستان با کشور های عضوی پیمان ناتو و کشور های تاثیر گذار منطقه مثل ایران، هند، چین، و روسیه مشوره و کارِ بیشتر خواهد کرد، همانند کنفرانس بُن.  

پنچم، مسائل حقوق بشر، حقوق زنان، حقوق اقلیت های مذهبی، آزادی بیان ، حقوق شهروندی وانتخابات شفاف مورد توجه دولت جوبایدن خواهد بود.

موسوی در خاتمه تاکید می کند به یاد داشته باشیم که دولت جدید آمریکا هم مثل دولت ترامپ خواهان ختم جنگ و کاهش مصارف جنگ در افغانستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.