• انتشار: 17 ژانویه 2021
  • ساعت: 17:39
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 53421
پرینت

جو بایدن برخی از فرمان های ترامپ را لغو می کند

جو بایدن، رییس‌جمهور منتخب امریکا، تصمیم دارد پس از برگزاری مراسم تحلیف، برخی از فرمان‌های دونالد ترامپ در زمان ریاست‌جمهوری‌اش را لغو کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، راین کلاین، رییس دفتر کاخ سفید، گفته است لغو فرمان ممنوعیت سفر از کشورهای اسلامی، بازگشت به پیمان اقلیمی پاریس، اجباری بودن پوشیدن ماسک در ادارات دولتی، وام‌های دانشجویی و مشکلات مسکن، از جمله اقداماتی اند که جو بایدن در روز اول ریاست‌جمهوری‌اش آن را اجرا خواهد کرد.

به گفته‌ی او، جو بایدن در زمان کارزار انتخاباتی‌اش، وعده‌ی تطبیق این اقدام‌ها را داده بود.

فرمان ممنوعیت سفر شهروندان اسلامی از جمله، ایران، عراق، سوریه، یمن، لیبیا، سودان و سومالیا و بعدها، کوریای شمالی، چاد و ونزویلا به امریکا، از سوی دونالد ترامپ، در ماه دلو سال ۱۳۹۵/ ۲۰۱۷ صادر شد و ترامپ دلیل صدور آن را جلوگیری از ورود «تروریست‌های اسلام‌گرا» خوانده بود.

این اقدام دونالد ترامپ، با مخالفت شماری از مقام‌های امریکایی روبه رو شد و پس از بحث گسترده، دو سال بعد، دیوان عالی با آن موافقت کرد.

بازگشت به پیمان اقلیمی پاریس که دونالد ترامپ در اکتبر ۲۰۱۹ تصمیم خارج شدن از آن را گرفت و در ۴ نوامبر ۲۰۲۰ رسما از آن خارج شد، از دیگر مواردی است که جو بایدن در روز نخست، به تطبیق آن اقدام خواهد کرد.

اجباری کردن پوشیدن ماسک در ادارات دولتی برای مقابله با ویروس کرونا، از دیگر تصمیم جو بایدن است که در روز تحلیف فرمان اجرایی شدن آن را صادر می‌کند.

امریکا در وضعیت بد همه‌گیری کرونا قرار دارد و جو بایدن در کارزار انتخاباتی‌اش برای مهار آن، وعده داده بود و در چند روز گذشته، گفت که در صد روز نخست ریاست‌جمهوری‌اش بیش از صد میلیون امریکایی واکسین خواهند شد.

وام دانشجویی که باید تا ماه جنوری پرداخت شود، تمدید خواهد شد و فروش زودهنگام منازل توسط بانک‌ها، از دیگر اقدام‌هایی اند که جو بایدن آن را تطبیق خواهد کرد.

اجرایی شدن برخی از این اقدام‌ها، نیاز به تایید کنگره دارد که اکثریت هر دو مجلس سنا و نمایندگان را دموکرات‌ها در اختیار دارند و کار جو بایدن دشوار نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.