• انتشار: ۱۳ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۵:۱۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 64735
پرینت

«جوزگون» بدخشان؛ مردمی که در طول بیست سال از خدمات انکشافی محروم بوده اند

دره «جوزگون» مربوط حوزه مرکزی شهر فیض آباد در ولایت بدخشان دارای ۲۴ قریه است؛ یک منطقه استراتیژیک و خط وصل ترانسپورتی زمینی با کمترین هزینه و کوتاه ترین فاصله به ولسوالی های «ارغنجخواه»، «شیوه»، «شغنان»، «راغها» و دروازه های ولایت بدخشان می باشد.

اما این منطقه از روند بازسازی و نوسازی و همکاری های اقتصادی و انکشافی فراموش شده و مورد توجه مقامات دولتی و موسسات ملی و بین المللی قرار نگرفته است .

سرک و پل و پلچک آن در اثر سیلاب های مدهش کاملا تخریب شده و راه های مواصلاتی به روی عابرین قطع و مردمان این محل با مشکلات گوناگون دست و پنجه نرم می کنند.

عبدالباعث رحمانی رییس کلستر دره جوزگون طی مصاحبه ای به رسانه ها می گوید که در طول بیست سال گذشته این مردم به باد فراموشی سپرده شده و هیچ توجهی بخاطر بهبود وضعیت زندگی این مردم صورت نگرفته است.

او  پیشنهاد می کند که این مردم نباید بیشتر از این فراموش گردد و حقوق شان در نظر گرفته شود.

ابواحمد احمدی معاون والی بدخشان طی سفری که به این منطقه داشت با تایید این خبر می گوید که  اگر سرک این منطقه تعمیر گردد با هزینه کم و فاصله کم بسیاری از ولسوالی های این ولایت را به مرکز ولایت بدخشان وصل می سازد.

او از مسوول بنیاد آقا خان خواست که در این زمینه کمک و همکاری لازم را برای مردم این ناحیه انجام دهند.

در همین حال شمس علی شمس مسوول بنیاد آقا خان در ولایت بدخشان می گوید که هیچ جای بدخشان همانند این منطقه خراب نبوده و مردم این ناحیه از هر لحاظ در محرومیت قرار دارند.

آقای شمس وعده سپرد که در تمام لیست های کاری خود این منطقه را در اولویت قرار می دهد.

دره جوزگون مردم تاجیک تبار در چند کیلومتری دفتر والی بدخشان قرار دارند؛ اما در طول بیست سال گذشته از تمام خدمات محروم بوده اند، اکنون دیده شود که طالبان با این مردم در حال محرومیت چگونه زمینه عرضه خدمات را مساعد می سازند.

حکیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.