• انتشار: 8 ژانویه 2020
  • ساعت: 14:04
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 40682
پرینت

جواد ظریف: ترامپ در حال بدتر کردن اوضاع امریکا در خاورمیانه است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در یک گفتگوی اختصاصی با شبکه خبری سی ان ان گفته است ترامپ با اقداماتش فقط در حال بدتر کردن اوضاع برای آمریکا در خاورمیانه است و او ملت های منطقه ما را به شدت خشمگین کرده است.

ظریف گفت: «ترامپ خودش گفته که آمریکا هفت تریلیون دالر را در منطقه ما هدر داده است و حالا او با ترور سلیمانی، یک تریلیون دالر دیگر به این هزینه ها افزوده است.»

سی ان ان به نقل از ظریف می گوید: «ایران از اقدمات نظامی آمریکا بعد از حمله هوایی که به شهادت سردار سلیمانی منجر شد، هراسی ندارد.»

ظریف تاکید کرد: «آمریکا می‌تواند از کشورش دفاع کند اما نمی‌تواند ادعا کند چند هزار کیلومتر دور از مرزهایش، توانایی دفاع از ایالات متحده را دارد.»

ظریف در ادامه افزود: «مردم منطقه طرفدار ما هستند؛ ترامپ باید چشم خود را به روی این واقعیت باز کند که مردم منطقه به شدت خشمگین‌اند و می خواهند آمریکا این منطقه را ترک کند.»

ظریف در پاسخ به پرسشی در خصوص احتمال حملات بیشتر از سوی آمریکا در صورت اقدام انتقام‌جویانه ایران گفت: «ترامپ باید عذرخواهی کند؛ او باید رویه خود را تغییر دهد.»

وزیر امور خارجه ایران در بخشی دیگر از مصاحبه گفت ترامپ با کشتن سلیمانی و تهدید به هدف قرار دادن مراکز فرهنگی ایران، به جامعه جهانی نشان داد که هیچ احترامی به قوانین بین المللی قائل نیست و آماده ارتکاب جنایات جنگی است.

وی گفت: «آنچه مهم است، این است که دولت ترامپ باید بفهمد بعد از امضای برجام، همه چیز در این منطقه درحال بهبود و پیشرفت بود. ما شاهد انتخابات های عادی در عراق و لبنان و کاهش تنش ها در سوریه بودیم. بعد چه اتفاقی افتاد؟ ترامپ کارزار فشار حداکثری را آغاز کرد، در مردم ایران ترس و وحشت ایجاد کرد و دسترسی ایرانی ها به مواد غذایی و دارو را سخت کرد.»

ظریف با اشاره به تاثیر تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: دست کم ۲۵ کودک طی ماه گذشته به دلیل بیماری و تحریم آمریکا جان خود را از دست دادند.

وی در پیوند به کشته شدن سلیمانی توسط امریکا گفت که تهران به این اقدام تروریستی پاسخ خواهد داد او ادامه داد و این تهدیدها ترامپ ما را نمی ترساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.