• انتشار: 8 سپتامبر 2019
  • ساعت: 13:21
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37519
پرینت
دولت افغانستان از لغو مذاکرات صلح با طالبان توسط ترامپ استقبال کرد

جنگ طلبی طالبان مانع اصلی صلح است

حکومت افغانستان از لغو مذاکرات صلح امریکا با طالبان توسط دونالد ترامپ استقبال کرد و جنگ طلبی طالبان را مانع اصلی صلح عنوان نمود.

در پی لغو گفتگوهای صلح امریکا و طالبان از سوی دونالد ترامپ، ارگ ریاست جمهوری افغانستان امروز یک‌شنبه (۱۷ سنبله) گفت مردم و دولت افغانستان خواستار صلح پایدار و با عزت بوده و به تمام تلاش‌ها با هدف رسیدن به صلح متعهد است. اما، مانع اصلی در پروسه جاری صلح، ادامه خشونت‌ها و جنگ جاری طالبان علیه افغان‌ها، می‌باشد.

در اعلامیه ارگ آمده: «ما همواره تاکید کرده‌ایم که صلح واقعی زمانی تامین می شود که طالبان کشتن افغان‌ها را متوقف سازند، آتش بس را بپذیرند و به گفتگوهای رو در رو با دولت افغانستان حاضر شوند.»

اعلامیه افزود دولت افغانستان به عنوان طراح، مدافع و تطبیق کننده صلح، به فیصله‌های لویه جرگه مشورتی صلح احترام قایل است و تعقیب راهکار پیشنهاد شده از سوی این جرگه را به محوریت مردم و مالکیت دولت افغانستان، مسئولیت خود می‌داند.

ارگ افزود دولت افغانستان تلاش‌های صادقانه متحدین خویش را ستایش می‌کند و متعهد است در آینده با ایالات متحده امریکا و متحدین دیگر برای تامین صلح دائمی و باعزت، مشترکاً کار می‌کند.

در اعلامیه تاکید شده دولت افغانستان بر انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان سال روان و از این طریق بر ایجاد یک حکومت قوی، قانونی و مشروع تاکید می‌ورزد، تا بتواند پروسه صلح را با دقت و تدبیر کامل به پیش ببرد.

این در حالی است که آقای ترامپ عصر روز گذشته در چند تویت کوتاه نوشت پس از حمله روز پنج‌شنبه طالبان در کابل، “فوراً” ملاقات با رهبران ارشد گروه طالبان را فسخ و مذاکرات صلح بین ایالات متحده و طالبان را لغو کرد.

او فزود قرار بود امروز یک شنبه، با رهبران ارشد گروه طالبان و محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان به صورت جداگانه و مخفیانه در تفریحگاه “کمپ دیوید” دیدار کند؛ اما این دیدارها را پس از حمله کابل لغو کرده است.

ترامپ نوشته: «متاسفانه گروه طالبان به خاطر اعمال فشار کاذب، مسؤولیت یک حمله در کابل را بر عهده گرفتند که در آن یکی از سربازان ارشد ما و ۱۱ نفر دیگر کشته شدند. چه‌گونه مردمانی، افراد بی‌شمار را ظاهراً برای تقویت موقف چانه‌زنی شان می‌کشند؟»

گفتنی است در حمله صبح روز پنج‌شنبه (۱۴ سنبله) در منطقه شش درک شهر کابل، علاوه بر یک سرباز امریکایی و یک سرباز رومانیایی، ده غیر نظامی افغان کشته و ۴۲ نفر دیگر زخمی شدند.

دونالد ترامپ گفت طالبان با انجام حمله اخیر کابل، موقف (چانه زنی) شان را بهتر نه بلکه “بدتر” کردند.

وی افزود اگر طالبان نمی‌توانند روی برقراری آتش بس در جریان این مذاکرات «بسیار مهم» صلح توافق کنند و حتی ۱۲ فرد «بیگناه» را بکشند، پس به گفته وی، آنان قدرت مذاکره برای رسیدن به یک توافقنامه «معنی دار» را نیز ندارند.

همچنین گفته می‌شود، اعضای دفتر طالبان در قطر پس از این اعلام ترامپ، نشست اضطراری برگزار کرده اند. از سوی دیگر، گفته می‌شود اعضای دفتر طالبان در قطر از دوحه ممنوع الخروج اعلام شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.