سیاست

جنگ سرد تازه و تسلط دوباره طالبان بر افغانستان؛ دو رویداد ژئواستراتژیک در سال ۲۰۲۱ میلادی

در حالی که روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ میلادی را سپری می کنیم، بررسی برخی از رویدادهای این سال بسیاری از مسائل کلان منطقه ای و جهانی را روشن می سازد.

به نقل از «aa» تسلط دوباره طالبان و جنگ سرد تازه از رویدادهای ژئواستراتژیک در سال ۲۰۲۱ میلادی به شمار می رود.

«تسلط دوباره طالبان، کودتای نظامی در میانمار و جنگ سرد تازه که کشورهای جهان را به سوی بلوکه سازی پیش می برد» از رویدادهای مهمی ست که جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی به خود دید.

در حالیکه سال ۲۰۲۱ به روزهای پایانی خود نزدیک شده است، کارشناسان معتقدند «ساخت تاسیسات نظامی روسیه نزدیک مرزهای اوکراین، ادعاهای چین در مورد تایوان و دریای چین جنوبی و اختلافات مرزی با هند و عمیق تر شدن همکاری های نظامی و اقتصادی چین و روسیه» از چالش های عمده در ژئوپلوتیک دنیا در این سال بوده است.

این رویدادها همچنین چالش های کلانی برای امریکا برای تاکید بر رهبری خود خلق کرده است: دولت جو بایدن با استقرار تجهیزات نظامی بیشتر در پسفیک غربی به استراتژی چرخش به آسیا بازگشته است. کاخ سفید در ماه آگوست فروش تجهیزات نظامی به ارزش هفت صدوپنجاه میلیون دالر به تایوان موافقت نمود. از سویی هم باید گفت به دنبال خروج امریکا از افغانستان و سقوط حکومت پیشین در کشور، چین با عزمی جدی خواسته است خلأ حضور امریکایی ها در افغانستان را پر کند، موضوعی که جنگ سرد تازه بین بیجین و واشنگتن را می تواند تشدید کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا