• انتشار: 13 آگوست 2016
  • ساعت: 22:59
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 12249
پرینت
سخنگوی دونالد ترامپ:

جنگ در افغانستان توسط جرج بوش نه، بلکه توسط باراک اوباما آغاز شد

کاترینا پیرسون سخنگوی دونالد ترامپ در یک گفتگوی جنجالی گفته است که جنگ در افغانستان توسط جرج دبلیو بوش رئیس جمهور وقت آمریکا نه، بلکه توسط باراک اوباما شروع شد.

خانم کاترینا پیرسون سخنگوی دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه برای ریاست جمهوری آمریکا امروز شنبه در مصاحبه ای با شبکه سی ان ان گفت “باراک اوباما رئیس جمهور دموکرات آمریکا مسئول لشکر کشی به افغانستان است.”

این در حالیست که آمریکا سال ۲۰۰۱ وارد افغانستان شد، و این تصمیم توسط جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا گرفته شد.

خانم پیرسون که با مجری شبکه سی ان ان “ویکتور بلاکویل” در خصوص موضع جدید و جنجالی دیگر آقای دونالد ترامپ مبنی بر اینکه “آیا باراک اوباما و هیلاری کلینتون داعش را تاسیس کرده اند و یا خیر” صحبت می کرد گفت این باراک اوباما و هیلاری کلینتون بودند که بدون توجه به اطلاعات، تمام برنامه ها و نقشه های آمریکا را بر هم زدند و خواستند تا زودتر از افغانستان خارج شوند.

خانم پیرسون گفت “به یاد آورید؛ قبل از سرازیری شمار زیادی از سربازان به افغانستان، ما اصلا واقعا در افغانستان حضور نداشتیم. باراک اوباما وارد افغانستان شد و مشکل دیگری خلق کرد. کلینتون نیز به لیبیا رفت و تصمیم بی فکرانه ای در آنجا گرفت که سبب ایجاد این خلا در آنجا شد. این دو شورشیان را مسلح می کنند، حتی هم اکنون نیز آنها را حمایت مالی می کنند.”

این صحبت های خانم پیرسون سبب شد تا بلاکویل مجری شبکه سی ان ان گفته های او را به زعم خودش اصلاح کند و پرسید “منظور شما این است که باراک اوباما پس از سال ۲۰۰۹ آمریکا را وارد جنگی دیگر در افغانستان کرد. این چیزی است که شما می گویید؟”

سخنگوی دونالد ترامپ در پاسخ گفت “منظورم این است که سیاست های باراک اوباما و هیلاری کلینتون …. ”

سخنان خانم پیرسون اما توسط مجری شبکه قطع شد زمانی که گفت “اما شما همین الان گفتید که ما قبل از آن در افغانستان نبودیم.”

کاترینا پیرسون نیز در جواب گفت “بله، این جنگ باراک اوباما است.”

لازم به ذکر است که چندی پس از رویداد حملات یازدهم سپتامبر در آمریکا، جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری سابق این کشور تصمیم گرفت که به افغانستان حمله کرده تا رژیم طالبان که حامی تروریسم بود را سرنگون کند.

باراک اوباما در آن زمان، سناتور در ایالت ایلینویز آمریکا بود.

مجری شبکه سی ان ان باز هم تلاش کرد تا اشتباهی که شاید ناخواسته در گفته های خانم کاترین پیرسون سخنگوی دونالد ترامپ پیش آمده را اصلاح کند. به همین منظور بار دیگر از او پرسید: “کاترینا! می خواهم فقط به واقعیت برسیم، و اطلاعات درست به مردم بدهیم، شما گفتید که باراک اوباما ما را وارد جنگ افغانستان کرد، اما شما و همه گان می دانید که ما در زمان ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش برای اولین بار وارد افغانستان شدیم.”

پیرسون اما این بار گفت “نه، ما مشخصا در خصوص داعش صحبت می کنیم.”

بلاکویل بار دیگر گفت: “درست است، اما شما مشخصا گفتید که اوباما ما را وارد افغانستان کرد، این در حالیست که جرج بوش ما را وارد جنگ افغانستان کرد.”

پیرسون جواب داد: “اوه، من فکر می کردم ما درباره پیدایش داعش صحبت میکنیم. داعش از دستاوردهای جانبی جنگ آقای اوباما است.”

لازم به ذکر است که این گفته ها پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه آمریکا در گفته های جنجالی دیگری گفته بود باراک اوباما و هیلاری کلینتون شاید داعش را تاسیس کرده باشند.

وی روز گذشته جمعه در صفحه تویترش اما نوشت “گفته هایم از روی تمسخر بودند.”

اما ساعاتی بعد در جمع کثیری از هوادارانش گفت “آن صحبت ها گرچه آشکارا از روی تمسخر بودند، اما آنچنان هم تمسخرآمیز نیستند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.