• انتشار: ۱۰ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۸:۱۴
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 64530
پرینت
کارشناس امور افغانستان:

جنگ بزرگی در راه است

امریکا با خروج از افغانستان و وانمودساختن خستگی و شکست در جنگ؛ تلاش کرد کاری‌کند تا به چینی‌ها میدان خالی کرده و شی‌جین پینگ را تشویق کند که به تایوان حمله کند. این هدف امریکایی‌ها از ۳۰سال به این‌سو است که چگونه چین را وادار به اقدام نخست کنند.

خروج امریکا از افغانستان سبب برخی تحلیل های ضد و نقیض در مورد امریکا به عنوان یک ابرقدرت در دنیا شده است. بسیاری این خروج را یک ناکامی بزرگ برای امریکا قلمداد می کنند.

ادریس رحمانی، تحلیل‌گر شناخته‌شده‌ی امور افغانستان، طی مطلبی در این مورد می نویسد بیرون‌شدن امریکا از افغانستان ناشی‌از تصادف، وضعیت اقتصادی این کشور یا ضعف رهبری جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا نیست، امریکا خواست با این‌کار، آسیا را برای یک جنگ بزرگ دیگر آماده بسازد.

آقای رحمانی می‌افزاید کشورهای منطقه باشتاب در حال آماد‌گی برای یک جنگ میان امریکا و چین هستند. جنگی‌که جرقه‌ی آن در صورت حمله‌ی چین به تایوان زده خواهد شد. جنگی‌که چینی‌ها، ۳۰سال است برای آن آماد‌گی می‌گیرند و امریکا حمله‌ی چین به تایوان را به معنای اعلام جنگ با امریکا خوانده است.

رابطه‌ی آغاز این‌جنگ با بیرون‌شدن امریکایی‌ها از افغانستان چیست؟

آقای رحمانی در پاسخ به این‌پرسش‌ می‌نویسد چینی‌ها اکنون فکر می‌کنند امریکا پس‌از بیست‌سال جنگ فرسایشی، بیش‌از این حوصله و توان یک جنگ بزرگ دیگر را ندارد. تصور آن‌ها این است که رییس‌جمهور بایدن، ترسو و بزدل است و وقتی از میدان جنگ در برابر ۸۰ هزار طالب بگریزد، به‌هیچ‌وجه نمی‌خواهد با یک‌میلیون عسکر مجهز چینی روبه‌رو گردد و این بهترین فرصت برای برآورده ساختن هدف ۳۰ ساله‌ی چین است تا تایوان را دوباره بخشی‌از خاک چین بسازد. ولی اگر امریکا فرصت استراحت پیدا کند در سال‌های بعدی دوباره آماده‌ی جنگی می‌شود که به نفع چین نخواهد بود.

در برابر اما، امریکا با این خروج و وانمودساختن خستگی و شکست در جنگ؛ تلاش کرد کاری‌کند تا به چینی‌ها میدان خالی کرده و شی‌جین پینگ را تشویق کند که به تایوان حمله کند. این هدف امریکایی‌ها از ۳۰سال به این‌سو است که چگونه چین را وادار به اقدام نخست کنند.

آقای رحمانی می‌افزاید با بیرون‌شدن امریکایی‌ها از افغانستان آماد‌گی چینی‌ها برای اشغال تایوان ده‌ها مرتبه بیش‌تر شده، چنان‌که کشورهای منطقه را به شر و شور انداخته و همه برای آمادگی برای یک‌جنگ بزرگ در رفت‌ و‌ رو و گفت‌و‌گو هستند. همه فکر می‌کنند شی‌جین‌ پینگ دیر یا زود به تایوان حمله می‌کند و اگر امریکا به آن پاسخ ندهد، معادله‌ی بزرگ قدرت جهانی بعد از جنگ جهانی دوم برای نخستین‌بار تغییر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.