• انتشار: 18 جولای 2020
  • ساعت: 13:46
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 45877
پرینت

جنگجویان خارجی از کودکان برای حملات انتحاری در افغانستان استفاده می کنند

به گفته رحمت الله هر فرمانده طالب نزدیک به بیست کودک را با خود دارد و آنها را برای استفاده در حملات انتحاری و انفجاری آموزش می دهد.

اسم مستعارش رحمت‌الله است. او می گوید جنگ‌جویان خارجی، پسران زیر سن را به قلم‌رو گروه طالبان فرا می‌خوانند و به آنان آموزش‌های نظامی، ماین‌‌گذاری و انتحاری می‌دهند.

رحمت‌الله شانزده ساله که به تاز‌گی از صفوف گروه طالبان بریده و در منطقه زیر حاکمیت دولت زند‌گی می‌کند، می‌گوید کودکان آموزش‌دیده بیش‌تر در حملات چریکی و ماین‌گذاری سهم می‌گیرند.

به گفته او، هر فرمانده طالبان از ده تا بیست کودک را با خودشان ترتیب می‌کنند و از آنان برای ماین‌گذاری و حملات چریکی استفاده می کنند.

مقام‌های امنیتی در ولایت شمالی جوزجان نیز تأیید می‌کنند جنگ این ولایت را جنگ‌جویان خارجی که اتباع کشورهای ازبکستان، پاکستان و ترکمنستان می باشند، رهبری می‌کنند و اکثریت جنگ‌جویان‌شان کودکان زیر هجده سال هستند.

عبدالواحد وجدان، فرمانده پولیس جوزجان می‌گوید در حال حاضر، جنگ‌جویان ترکمستانی، پاکستانی، ازبکستانی و چچینی در شماری از ولسوالی‌های این ولایت فعالیت دارند و از کودکان زیر ۱۸ سال در ماین‌گذاری و جنگ‌های چریکی استفاده می‌کنند.

شماری از عالمان دینی جوزجان، استفاده از کودکان زیر سن را در عملیات‌های نظامی و ماین‌گذاری از سوی گروه‌های فعال جنگ‌جو در کشور، ناروا و خلاف ارزش‌های انسانی و اسلامی‌ می‌دانند.

مفتی محمد رسول مجهز، رئیس شورای علمای جوزجان به سلام وطن دار می‌گوید، استفاده از کودکان در میدان‌های جنگ و حملات انفجاری و انتحاری جواز ندارد و چنین کاری، خلاف ارزش‌های انسانی است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان، حضور جنگ‌جویان خارجی در صفوف این گروه را رد می‌کند‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.