• انتشار: 5 می 2021
  • ساعت: 14:24
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 57769
پرینت

جنرال پترائوس: جنگ افغانستان با خروج امریکا پایان نمی یابد

پتریوس گفت: ترس من از این است که دو یا سه سال بعد به عقب نگاه کنیم و از تصمیم خود مبنی بر خروج ۳۵۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان پشیمان شویم.

فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق گفت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان جنگ را در این کشور پایان نخواهد داد.

«دیوید پترائوس»، فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق و نیز رییس پیشین سازمان اطلاعاتی آمریکا (سی‌آی‌ای) در گفت‌وگویی با شبکۀ تلویزیونی فرانس‌۲۴ گفته‌است خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان جنگ را در این کشور پایان نخواهد داد.

پتریوس گفت: ترس من از این است که دو یا سه سال بعد به عقب نگاه کنیم و از تصمیم خود مبنی بر خروج ۳۵۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان پشیمان شویم.

وی افزود: این تصمیم جنگِ ناپایان افغانستان را پایان نخواهد کرد، بلکه دخیل بودن نظامی آمریکا و ناتو در این جنگ را پایان خواهد بخشید.

وی در این گفت‌وگو با ابراز نگرانی از حاکم شدن طالبان بر افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی، گفت که امکان برگشت گروه داعش در منطقه پس از خروج نیروها نیز وجود دارد.

وی تأکید کرد: من فکر می‌کنم که خطر تأسیس پناه‌گاه‌های گروه داعش در مناطق مشترک افغانستان-پاکستان وجود دارد، اراضی پُر پیج و خم کوهی در مناطق مرزی دو کشور. جایی که بسیاری از این گروه‌ها در آنجا، قرارگاه‌ها دارند.

پترائوس نیز گفت که یکی از چالش‌های واقعی افغانستان که همیشه در این کشور وجود داشته‌، این است که فشار وارد کردن بر رهبران گروه‌های تروریستی دشوار و حتی ناممکن است و دلیل آن هم این بوده‌است که رهبران این گروه‌ها در داخل این کشور نیستند.

گفته‌های این مقام ارشد پیشین آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا ماه گذشته اعلام کرد که تمامی سربازان امریکایی را از افغانستان تا یازدهم سپتمبر سال روان میلادی از این کشور، خارج خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.