• انتشار: 21 آوریل 2020
  • ساعت: 15:05
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43885
پرینت

جنرال میلر: جلوگیری از شیوع کرونا در افغانستان با وجود خشونت تقریبا غیرممکن است

جنرال اسکات میلر، فرمانده سرشناس امریکایی نیروهای بین المللی در افغانستان، می گوید مبارزه با شیوع کرونا در افغانستان در صورتیکه خشونت ادامه یابد تقریبا غیرممکن است.

به گزارش سرویس پخش عمومی، شبکه عمومی و پخش تلویزیونی آمریکایی، اسکات میلر تاکید کرد:«این چیزی است که کل دنیا را متأثر می سازد و بر نیروهای ائتلاف در افغانستان و نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور نیز تأثیر دارد.»

وی افزود تمرکز بر این ویروس خاص باید روی جلوگیری از شیوع آن باشد که در شرایط عادی نیز این کار سخت است و در صورت وجود خشونت تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد.

در افغانستان تاکنون هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا ثبت شده که سی نفر از مبتلایان جان باخته اند.

طالبان در اواخر ماه فبریه توافق نامه صلح با امریکا را امضاء کردند اما پس از آن خشونت ها در افغانستان را به حدی افزایش دادند که ایالات متحده آن را را غیرقابل قبول خواند.

براساس این توافق نامه، قرار است پنج هزار زندانی طالبان توسط حکومت افغانستان آزاد شود و طالبان نیز هزار زندانی نیروهای امنیتی افغان را رها کند. مبادله زندانیان به عنوان شرطی برای آغاز گفت و گوی بین الافغانی در دهم مارچ گذشته اعلام شده بود.

از این تعداد زندانی، اما تاکنون تنها چند صد تن آزاد شده اند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، در سفر ماه مارچ خود به کابل و پس از ناکامی در حل اختلاف سیاسی عبدالله و غنی تهدید کرد که امریکا ۱ میلیارد از کمک های مالی اش به افغانستان را قطع می کند.

لورل میلر، نماینده ویژه پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان، می گوید امریکا یک استراتژی داشت که به موفقیت و بقای دولت افغانستان وابسطه بود و بر همین اساس نمی توانست تهدیداتی مانند کاهش یک میلیار دالری کمک های مالی به افغانستان را روی دست گیرد.

این دیپلمات پیشین امریکایی گفت:« در گذشته امریکا، نمی خواهم بگویم تمایل نداشت، که قادر نبود آن نوع از تهدیدات را مطرح کند چون یک استراتژی داشت که بر موفقیت و دوام حکومت افغانستان وابسطه بود.»

خانم لورل تاکید کرد اینکه ایالات متحده اینک چنین تهدیداتی مطرح می کند نشان می دهد که در استراتژی تازه امریکا موفقیت و دوام دولت افغانستان برای منافع امنیتی مهم ارزیابی نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.