• انتشار: 23 فوریه 2020
  • ساعت: 08:49
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41844
پرینت

جنرال میلر: برای سنجش تعهد طالبان میزان تلفات در دوره کاهش خشونت به دقت ارزیابی می شود

فرمانده عمومی نیروهای ناتو گفت شناسایی عاملان اصلی خشونت‌ها در افغانستان در هفتۀ کاهش خشونت‌ها، دشوار است، اما درستی این مسأله را با کاهش حملات و میزان تلفات نظامی و غیرنظامی به دقت ارزیابی خواهند کرد.

چند ساعت پس از آغاز کاهش خشونت‌ها، فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان از طالبان خواست به تعهدشان برای کاهش خشونت‌ها عمل کند.

جنرال اسکات، فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان روز (شنبه، سوم حوت) در نشست خبری مشترک با وزیران دفاع و داخله تأکید کرد ناتو به حمایتش از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد.

آقای میلر آغاز کاهش خشونت‌ها را یک گام مهم برای برقراری صلح در افغانستان عنوان کرد.

 فرمانده عمومی نیروهای ناتو گفت شناسایی عاملان اصلی خشونت‌ها در افغانستان در هفتۀ کاهش خشونت‌ها، دشوار است، اما درستی این مسأله را با کاهش حملات و میزان تلفات نظامی و غیرنظامی به دقت ارزیابی خواهند کرد.


میلر تأکید کرد، در صورتی که طالبان در هفته کاهش خشونت‌ها از حالت دفاعی به حالت تهاجمی برگردند، ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان برای مبارزه با این گروه بیش‌تر از پیش حمایت خواهد کرد.

محمدمسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله از ایجاد سوق ادارۀ مشترک با وزارت‌های دفاع، داخله و مأموریت حمایت قاطع خبر داد و تأکید کرد به نیروهای امنیتی دستور داده شده است تا آماده‌گی لازم را برای کنترل اوضاع داشته باشند.

 به گفتۀ آقای اندرابی، این اداره، وضعیت و روی‌داد احتمالی را از نزدیک بررسی می‌کند.

روز پنج‌شنبه هفته گذشته، سخن‌گوی شورای امنیت ملی و سخن‌گوی گروه طالبان به رسانه‌ها گفتند دورۀ هفت روزۀ «کاهش خشونت‌ها» از ساعت ۱۲ جمعه‌شب، دوم حوت آغاز می‌شود. هم‌زمان با آغاز کاهش خشونت‌ها، یک منبع از قول اردوی ۲۰۹ شاهین به سلام‌وطندار گفت در پی حملۀ شب گذشتۀ جنگ‌جویان گروه طالبان بر مواضع نیروهای دولتی در ولسوالی «زاری» ولایت بلخ، دو نیروی ارتش کشته شده‌ و سه تن دیگرشان زخم برداشته‌اند.

اما گروه طالبان این ادعا را رد کرده و گفتند افراد این گروه تنها به اجرای عملیات نیروهای دولتی در ساحات تحت حاکمیت‌شان پاسخ داده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی گروه طالبان گفت: «در مساعد نمودن فضای مناسب برای توافق‌نامه، مراکز تمام ولایات، مراکز قول اردوها، فرقه‌ها و غندها و همچنان تمام مراکز خارجی‌ها شامل‌اند.»

به گفتۀ سخن‌گوی طالبان، کاهش خشونت‌ها «آتش‌بس عمومی» نیست و هرگونه عمل افراد این گروه نباید تخطی تلقی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.