• انتشار: 1 فوریه 2020
  • ساعت: 02:00
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 41309
پرینت

جنرال مک کنزی: نگران افزایش فعالیت های ایران در افغانستان هستیم

مک‌کنزی که روز جمعه پس از سفری سه روزه افغانستان را ترک گفت، اظهار کرد که نیروهای ائتلاف در حال همکاری با دولت افغانستان برای رصد اوضاع و جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی هستند.

 ژنرال «فرانک مک‌کنزی» فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا (سنتکام) در اظهاراتی مدعی شد فعالیت و تهدید ایران در افغانستان افزایش یافته است.

به گزارش روز جمعه آسوشیتدپرس، این فرمانده ارشد آمریکایی ادعا کرد فعالیت ایران در افغانستان افزایش یافته که این مسأله تهدیدی علیه نیروهای آمریکایی و ائتلاف ایجاد می‌کند.
مک‌کنزی که هفته جاری در سفری از پیش اعلام‌نشده به افغانستان رفت، ادعا کرده وی شاهد «روند نگران‌کننده» افزایش مداخله ایران در این کشور است.
این فرمانده آمریکایی مدعی شد: ایران همیشه در افغانستان سرک کشیده است اما آنها شاید فرصتی را فراهم می‌بینند تا از طریق گروه‌های نیابتی خود در آنجا به دنبال ما و نیروهای ائتلاف باشند. بنابر این ما در این باره بسیار نگران هستیم.
مک‌کنزی که روز جمعه پس از سفری سه روزه افغانستان را ترک گفت، اظهار کرد که نیروهای ائتلاف در حال همکاری با دولت افغانستان برای رصد اوضاع و جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی هستند.
این فرمانده آمریکایی همچنین در مورد مذاکره با طالبان گفت: نیروهای ائتلاف، طالبان را تحت فشار قرار داده‌اند تا به میز مذاکره بر سر صلح بیایند. اگر آنها بر سر این میز نیایند همچنان بشدت هدف قرار می‌گیرند.
آمریکا و نیروهای ناتو که در سال ۲۰۰۱ به بهانه برقراری امنیت و شکست گروه‌های تروریستی به افغانستان لشکرکشی کردند، هم اکنون پس از ۱۹ سال نه تنها در برقراری امنیت در افغانستان با شکست مواجه شده‌اند، بلکه نتیجه حضور طولانی مدت نیروهای آنان کشته شدن بیشتر غیرنظامیان افغان بوده است.
در چنین شرایطی، آمریکا به مذاکره با طالبان روی آورده است. هرچند دو طرف بارها از نزدیک شدن به توافق خبر داده‌اند اما گفت‌ وگوهای آنها به نتیجه قطعی نرسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.