• انتشار: 9 جولای 2020
  • ساعت: 12:39
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45619
پرینت

جنرال ضیاء رئیس ستاد ارتش ملی افغانستان شد

یاسین ضیا از چهره‌های شناخته شده امنیتی افغانستان است و قبل از این پست به عنوان معاون اول وزیر دفاع و والی ولایت تخار کار کرده است.

وزارت دفاع تایید کرد که ژنرال یاسین ضیا به عنوان رئیس ستاد ارتش ملی افغانستان گماشته شده است.

آقای ضیا در حمل ۱۳۹۸به عنوان معاون اول وزارت دفاع افغانستان منصوب و تاکنون دراین سمت کار می‌کرد.

یاسین ضیا از چهره‌های شناخته شده امنیتی از اهالی شمال کابل و از قوم تاجیک است.

او دانش آموخته دانشگاه نظامی افغانستان است و به گفته وزارت دفاع در بخش نظامی و اطلاعاتی آموزش عالی دیده است. او همچنین در رشته حقوق و علوم سیاسی تحصیل کرده و در بخش مدیریت و رهبری نیز آموزش دیده است.

یاسین ضیا از چهره‌های شناخته شده امنیتی افغانستان است و سخنان او بارها در رسانه‌ها خبر ساز شد. یک بار تصاویر او که مقابل یک کودک خیابانی نشست و گریه می‌کرد، نیز واکنش زیادی به همراه داشت.

بار دیگر نام او در زمان مدیریت عملیات بازداشت، نظام‌الدین قیصاری از فرماندهان نزدیک به مارشال عبدالرشید دوستم در ولایت فاریاب مطرح شد.

این تصویر آقای ضیا که برای یک کودک گریه می کند خبرساز شد
تصویر آقای ضیا که برای یک کودک گریه می کند. تصویری که خبرساز شد.

او در ۱۸ سال گذشته در پست‌های ریاست ضد تروریسم، معاون اطلاعاتی و ولایتی امنیت ملی کار کرده است.

آقای ضیا در پائیز سال ۱۳۹۴ توسط اشرف غنی به عنوان والی تخار منصوب شد. انتصاب او همزمان بود با افزایش ناامنی در شمال شرق افغانستان.

دولت هدف خود را از انتخاب او در ولایت تخار سرکوب شورشیان در ولایت تخار و در ولایت همسایگی‌اش قندوز خوانده بود. با این وجود در سال‌های که او والی تخار بود، ناامنی در آن و در ولایت همجوار قندوز همچنان افزایش یافت.

آقای ضیا تا اواخر بهار ۱۳۹۶ والی تخار باقی ماند و بعد از این مقام استعفا داد و ریاست جمهوری افغانستان نیز استعفای او را منظور کرد، اما دلیل استعفای او از این سمت تاهنوز مشخص نیست.

او در سال ۱۳۹۵در مصاحبه به بی‌بی‌سی گفته بود که ریشه این ناامنی در ولایت تخار به مقام‌ها در شهر تالقان مرکز ولایت تخار و کابل، پایتخت افغانستان بر می‌گردد.

تصاویر منتسب به حادثه بازداشت قیصاری
ادعاهای مطرح شده در مورد بدرفتاری با نظام‌الدین قیصاری، نماینده عبدالرشید دوستم و محافظانش از سوی ضیاأ

در زمان او ولسوالی درقد، هم‌مرز با تاجیکستان به دست طالبان افتاد. او گفته بود که حامیان این ناامنی مشخص شده و مردم هم این افراد را می‌شناسند و به مسئولان دولت افغانستان هم اطلاع داده شده‌است.

آقای ضیا آن زمان به بی‌بی‌سی گفته بود که منتظر می‌ماند که مسئولین در زمینه چه اقدامی را انجام می‌دهند، در صورتیکه آنان کاری انجام ندهند، خود فهرست عاملان این نا‌امنی را به رسانه‌ها خواهد داد ولی این فهرست هیج زمان نشر نشد.

آقای ضیا معاون وزارت دفاع افغانستان بود
آقای ضیا معاون پیشین وزارت دفاع افغانستان

بازداشت نظام الدین قیصاری

بازداشت نظام الدین قیصاری، از افراد نزدیک به عبدالرشید دوستم در سال ۱۳۹۷ بار دیگر نام آقای ضیا را سر زبانها انداخت.

آقای قیصاری عصر یازدهم سرطان ۱۳۹۷ به اتهام تهدید مسئولان امنیتی ولایت شمالی فاریاب دستگیر و به کابل منتقل شد، قیصاری در زمان بازداشت فرمانده پلیس در ولسوالی قیصار و در عین حال فرمانده نیروهای خیزش مردمی علیه طالبان بود.

ادعاهای مطرح شد که در زمان بازداشت آقای قیصاری با او و محافظانش بدرفتاری شده بود. بعدا عنایت‌الله بابر فرهمند، رئیس پیشین دفتر آقای دوستم به رسانه‌ها گفته بود که دستگیری آقای قیصاری “یک توطئه از قبل تعیین شده بود که برای دستگیری وی ۳۰۰ سرباز کماندو از جنوب کشور آورده شده بود”.

آقای فرهمند گفته بود که “یاسین ضیا، مشاور شورای امنیت ملی مطابق با یک برنامه‌ا‌ی از قبل تعیین شده به ولایت فاریاب سفر کرده بود و درآن هنگام برای دستگیری قیصاری نشست دروغین امنیتی را ترتیب دادند”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.