اجتماعیِتیتر یک

جنرالان پیشین امریکا: دولت بایدن باید سیستم بانکی افغانستان را بازسازی کند

دولت بایدن باید به بازسازی سیستم بانکی افغانستان کمک کند تا از سقوط کامل دولت افغانستان جلوگیری شده باشد.

برخی از جنرالان و سفیران پیشین امریکا در پیامی مشترک از دولت بایدن خواسته اند سیستم بانکی افغانستان را بازسازی کند.

در درخواست این مقامات پیشین امریکا آمده است افغانستان برای اجتناب از شکست اقتصادی و حکومت داری گسترده به سطح متوسطی از مبادله پولی نیاز دارد.

در اعلامیه مشترک شورای آتلانتیک آمده است امریکا برای حفظ دستاوردهای بیست ساله در افغانستان وظیفه وجدانی و اخلاق دارد.

«جنرال جان کمپبل، جنرال جان نیکلسون و جنرال دیوید پترائوس، رایان کراکر و ریچارد اولسون سفرای پیشین امریکا در افغانستان و پاکستان» از جمله مقامات پیشین امریکاست که این درخواست از دولت بایدن را امضا کردند.

امضا کنندگان این درخواست تاکید کردند جامعه مدنی افغانستان حتی در دولت طالبان هم به بقای خود ادامه می دهد و امریکا و دیگر کمک کننده های بین المللی می بایست کار با آنها را ادامه دهد.

به گفته این جنرالان و سفرای پیشین امریکا، سیستم بانکی افغانستان در لبه نابودی قرار گرفته و پول افغانی به شدت ارزش خود را از دست داده است و خشکسالی شدید، پاندمی کرونا و عدم هماهنگی در ارائه خدمات دولتی وضعیت افغانستان را اسف بار ساخته است.

آنها تاکید کردند برای فعال نگه داشتن خدمات اساسی دولت، معاش کارمندان بخش صحت، آموزش و دیگر کارمندان حکومتی باید پرداخت شود.

به گفته آنها افغانستانی های معمولی باید به پول هایشان در بانک دسترسی داشته باشند در حالیکه دارایی های آنها هم اکنون در بانک ها مسدود است. تحریم های امریکا علیه افغانستان سیستم اقتصادی این کشور را در ورطه نابودی قرار داده است.

آنها تاکید کردند افغان های خارج نیز برای ارسال پول به فامیل و خویشاوندان خود در افغانستان به یک سیستم بانکی فعال نیاز دارند.

این در  حالی ست که دولت بایدن به نظر می رسد تمایلی به هر چیزی که به رژیم طالبان کمک می کند، ندارد. براساس گزارشات رسانه یی سیاست گذاران امریکا اما در حال بررسی گزینه های مختلف برای تثبیت ارزش پول افغانی و جلوگیری از سقوط سیستم بانکی این کشور می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا