• انتشار: 9 آوریل 2018
  • ساعت: 18:30
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 27361
پرینت

جلسه شورای وزیران به ریاست داکتر عبدالله برگزار گردید

جلسۀ شورای وزیران کشور امروز (دوشنبه) تحت ریاست داکتر عبدالله عبدالله ریاست اجراییه کشور برگزار گردید.  

دفتر ریاست اجراییه نوشته است که آقای عبدالله در این جلسه با اشاره به حوادث امنیتی کشور گفت که در دشت ارچی مرکز طالبان مورد هدف قرار گرفت و افراد کلیدی طالبان کشته شدند. «اما متأسفانه شاهد تلفات غیرنظامیان هم بودیم.»

رییس اجراییه گفت که در سال‌های پسین تلاش جدی صورت گرفته که از تلفات غیرنظامیان جلوگیری صورت گیرد.

عبدالله افزود که در هفتۀ جاری نخست ‌وزیران پاکستان و ترکیه به کابل آمدند و دربارۀ روابط دوجانبه و همکاری‌ها میان دو کشور صحبت شد.

رییس اجراییه با ابراز این ‌که روحیۀ رهبری حکومت وحدت ملی در دیدار با صدراعظم پاکستان خوشبینانه بود، گفت: «ما علاقمندی به رفع مشکلات داریم و امیدوار هستیم که پاکستان هم در عمل در زمینۀ حل چالش‌ها اقدام کند و به نیت نیک افغانستان پاسخ دهد.»

آقای عبدالله گفت: «موافقت نامه ا‌ی میان رییس‌ جمهوری و صدراعظم پاکستان دربارۀ هفت اصل به امضا رسیده است. اما این بدان معنا نیست که هر دو طرف در عین وضعیت قرار داشته باشند. ما کاملا در وضعیت متفاوت هستیم. اساس و منشأ مشکلات ما معلوم است. به هر حال، شاید مبنای این موافقت‌نامه، روحیۀ خوشبینانه ما بوده باشد. موقف حکومت وحدت ملی دربارۀ پروسۀ صلح برحق است. در عین حال، دفاع از مردم، سرزمین و سلامت کشور وظیفۀ همۀ ماست.»

رییس اجراییه همچنان از ملاقات و مذاکرات خویش با نخست ‌وزیر ترکیه معلومات داد و گفت که ترکیه با افغانستان در عرصۀ امنیتی، خدمات، بازسازی و امنیت همکاری کرده و در پهلوی مردم ما قربانی داده ‌اند.

عبدالله عبدالله همچنین از برگزاری کمیسیون اقتصادی میان دو کشور در ماه می در ترکیه خبر داد و گفت که کمیسیون همکاری ‌های اقتصادی از سال ۲۰۰۵ بدین ‌سو برگزار نشده است.

وی همچنین با اشاره به گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر دربارۀ آزار و اذیت کودکان گفت که این گزارش نکتاتی تکان ‌دهنده داشت. «نهادهای مسوول باید گزارش را بررسی و ارزیابی نمایند و اقدمات لازم را روی دست گیرند.»

آقای عبدالله افزود که حضور اطفال در صفوف نیروهای امنیتی (پولیس، اردو، پولیس محلی و نیروهای خیزش مردم) تحمل ‌ناپذیر است. پالیسی حکومت در این خصوص واضح است و نهادهای امنیتی در تطبیق پالیسی جدا تلاش نمایند.

رییس اجراییه در بخشی از صحبت‌ هایش با اشاره به گزارش نهادهای بین‌المللی گفت که امسال میزان خشکسالی افزایش یافته و این موضوع نیازمند تدابیر و تمهیدات پیشگیرانه می ‌باشد.

دفتر ریاست اجراییه در خبرنامه اش نوشته است که سپس، طبق آجندا، مسوولان امنیتی دربارۀ اوضاع امنیتی کشور گزارش ارایه کردند.

معاون وزارت دفاع ملی ضمن صحبت دربارۀ حمله به مرکز طالبان در دشت ارچی گفت که به زودی گزارش هیأت موظف در پیوند به عملیات هوایی نیروهای امنیتی در کندز با مردم در میان گذاشته خواهد شد.

دگرجنرال اقبال علی همچنین گفت که عملیات نیروهای امنیتی در مناطق مختلف جریان دارد و نیروهای امنیتی پیشرفت‌های خوبی داشته ‌اند.

وی از عملیات انتقال مواد اولیۀ کمیسیون انتخابات به شماری از ولایت‌ها نیز خبر داد.

در ادامه، انجنیر محمدخان معاون اول ریاست اجراییه، عملیات نیروهای امنیتی در دشت ارچی را موفقانه خواند و گفت که مولانا فضل‌الرحمن، از چهره ‌های تندرو پاکستان، دربارۀ حوادث و وقایع پاکستان اعتراض نمی‌کند؛ اما در خصوص واقعۀ دشت ارچیِ کندز مظاهره می ‌کند. این موضوع نشان می‌دهد که عملیات موفقیت آمیز بوده و هواداران و شاگردان زیاد فضل‌الرحمن در دشت ارچی کشته شده‌ اند.

معاون ریاست اجراییه همچنین از پوشش یک‌جانبۀ رسانه‌ها از حادثۀ دشت ارچی انتقاد کرد و گفت که رسانه‌ها باید «منافع ملی» و «امنیت ملی» کشور را مورد توجه داشته باشند.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه نیز در این جلسه با بیان اینکه حوادث ترافیکی دو و نیم برابر حملات انتحاری قربانی می گیرد، طرح مصونیت جاده ها را به جلسه ارائه کرد.

آقای فیروز در این جلسه خاطر نشان کرد که مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی در سطح کشور تقریبا دو و نیم برابر قربانیان حملات انتحاری و انفجاری می باشد.

وی پیشنهاد کرد که یک کمیته مشترک متشکل از اداره های مربوطه طرح مصونیت جاده ها را بررسی کنند تا از وقایع ترافیکی تا حد امکان جلوگیری به عمل آید.

دفتر ریاست اجراییه علاوه کرده که شورای وزیران، کمیته ای متشکل از وزارت‌ های صحت عامه، امور داخله، ترانسپورت، ارگان‌های محلی، شهرداری کابل و ادارۀ عالی حفاظت از محیط زیست را وظیفه سپرد که تحت ریاست معاون اول ریاست اجراییه این طرح را بررسی نمایند.

سپس، طبق دستور کار جلسه، رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی گزارش اجراآت کاری آن کمیسیون را در سال گذشته و پیش رو به جلسه ارایه کرد.

احمد نادر نادری گفت که در زمینۀ اصلاح اداره ‌ها، هماهنگی میان نهادهای دولتی، بازنگری در ساختار سازمان‌ها، تسریع روند استخدام، ساده‌ سازی پروسه ‌های اداری، نظارت و ارزیابی، افزایش حضور زنان در نهادهای خدمات ملکی، بازنگری ساختارهای سازمان‌های دولتی و ساختار تشکیلاتی نهادها، بازبینی قوانین و طرزالعمل‌ها به ویژه قانون خدمات ملکی و اصلاحات در پروسۀ سی ‌بی ‌آر، اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است.

وی گفت که در سال گذشته بیشتر از ۳۰۰۰ تن در نهادهای مربوط به کمیسیون، برنامۀ ارتقای ظرفیت و آموزش‌های مسلکی را سپری کرده‌ اند.

وی گفت که با برپایی چهار امتحان جمعی، شفافیت در پروسۀ استخدام تضمین شده و به همین دلیل میزان شکایت‌ها به طور قابل ملاحظه‌ ای کاهش یافته است.

آقای نادری گفت که پروسۀ امتحان معلمان در ۲۹ ولایت افغانستان تکمیل شده و بدین ترتیب ۱۷ هزار آموزگار از طریق رقابت آزاد استخدام خواهند شد. ۷۰ هزار تن در کابل ثبت نام کرده‌اند و در روزهای پیش ‌رو امتحان رقابتی در پایتخت نیز برگزار می ‌شود.

رییس اجراییه از کارکردهای رییس و اعضای کمیسیون اصلاحات اداری قدردانی کرد و گفت که تغییرات مثبتی در کار کمیسیون به وجود آمده است.

عبدالله عبدالله ضمن تأکید برعملی ‌ساختن تعهدات حکومت به جامعه جهانی در خصوص اصلاحات در نهادهای دولتی گفت که پروسۀ امتحان در برخی ولایات نیازمند توجه خاص می‌باشد.

رییس اجراییه با بیان این‌ که هدف اصلی آوردن اصلاحات و در نتیجه، اجراآت موثر در کار نهادهای خدمات ملکی است، گفت که در پروسۀ استخدام در پست‌های کلیدی علاوه بر تخصص و تجربۀ افراد، موقعیت اجتماعی آنان نیز در نظر گرفته شود.

همچنین طبق آجندا، ایجاد یک باب اپارتمانِ خودسر در ساحۀ فرهنگی ولایت بامیان مورد بررسی قرار گرفت. عبدالله عبدالله به وزارت اطلاعات و فرهنگ و ادارۀ ارگان‌های محل هدایت داد که در صحبت با ادارۀ محلی بامیان قضیه را بررسی کرده و با وی شریک سازند.

وزیر تجارت و صنایع نیز، دربارۀ «بیلانس تجارت» در سال ۱۳۹۶ به جلسه گزارش داد.

وزیر تجارت و صنایع گفت که حجم تجارت بیشتر از یک میلیارد افغانی افزایش یافته و میزان صادرات هم نسبت به گذشته بالا رفته است.

وی گفت که دوران تجارت در سال ۲۰۱۶ بالاتر از هفت میلیون بود و در سال ۲۰۱۷ به بالاتر از هشت میلیون افزایش یافت.

در موضوعات متفرقه، وزیر حج و اوقاف دربارۀ پروسۀ تدارکات انتقال حجاج به عربستان سعودی معلومات داد.

رییس اجراییه کشور با اشاره به اهمیت مسئله انتقال حجاج هدایت داد که جلسۀ ترتیب دهند تا شخصاً مسئله را بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.