• انتشار: 28 نوامبر 2015
 • ساعت: 16:49
 • سرویس: فرهنگی هنری
 • کدخبر: 4697
پرینت

“جغرافیای نیلی” به نمایش گذاشته شد

نمایشگاه عکس “جغرافیای نیلی” با محتوای مبارزه با خشونت علیه زنان توسط یک عکاس ایرانی در کابل برگزار شد.

در این نمایشگاه؛ ۳۰ قطعه عکس که زنان را در حال شستشو، بچه داری، داخل خانه و آثار لت و کوب است به صورت “سیاه و سفید” و با محتوای منع خشونت و زندان زنان، به نمایش گذاشته شد.

خانم مرادیان به خبرگزاری رها گفت: “امیدوارم که این عکس ها بتواند برای محو خشونت علیه زنان فرهنگ سازی کند و در آینده زنان افغانستان لبشان خندان باشد.”

وی علت اینکه عکس هایش را سیاه و سفید انتخاب کرده است، گفت، “رنگ را از سوژه ها گرفتم تا تمرکز روی سوژه باشد و از سوی دیگر تلخی زندگی برخی از زنان افغانستان را نشان دهد.

DSC_0335

خانم مرادیان اظهار کرد، رنگ را نمی شود از زندگی مردم حذف کرد، عکس های گرفته شده همه رنگی اند و رنگ ها شاد؛ اگر عکس ها با رنگ بود ممکن بود سوژه را تحت تاثیر قرار دهد.

شقایق مرادیان نژاد طی چهار سفری که به ولایت هرات داشته است این عکس ها را گرفته است و اولین نمایشگاه بین المللی اش را در افغانستان برگزار کرده است.

این نمایشگاه دو روزه است و قرار است بعدآ در کشور ایران نیز به نمایش گذاشته شود.

شقایق مرادیان نژاد تاکنون چهار نمایشگاه به صورت انفرادی در ایران برگزار کرده است و این اولین نمایشگاه انفرادی بین المللی وی می باشد.

لازم به ذکر است این نمایشگاه با منظور مبارزه با خشونت علیه زنان برگزار شده است اما طی شش ماه گذشته ۱۹۰ مورد قضیه خشونت علیه زنان به وقوع پیوسته است و امار خشونت ها رو به افزایش نیز می باشد.

یاسین نگاه، از بازدیدکنندگان این نمایشگاه می گوید که تا زمانی که زنان به استقلال سیاسی نرسد، همچنان با خشونت مواجه خواهند بود.

وی بر این باور است که تا زمانی که زنان خودشان نخواهند، خشونت کاهش پیدا نخواهد کرد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

 1. Hussindad,Paiman در تاریخ 19 ژانویه 2016:

  سلام عرض ادب دارم خدمت شما خوبان.
  باتشکر وسپاس فراوان از خانم مرادیان زحمت کشیدن برای تهیه این عکسها که بنمایش گزاشتن مخصوصآ برای مجمعه عکاسان افغانستان قابل یاد آوریست خوشنت روز به روز افزوده میشود بر علیه خانمها واطفال علت وعوامل مختلف دارد.
  نکته را یاد آور شوم یک بخش از خوشنت بر زنان ازدواج های اجباری میباشد .
  نتنها زنان نیست بلکه مردان هم قربانی خوشنت میباشد البته معیارش از زنان کمتر است.
  ازدواج که به اجبار صورت میگرد چند مدت که زندگی تو ام را سپری مینماید اختلاف نظر پیدا میکند که باعث خوشنت میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.