• انتشار: 28 دسامبر 2016
  • ساعت: 16:42
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 16884
پرینت

جعلی بودن اسناد “یومف” همچنان در هاله‌ی از ابهام

یکماه پیش سفارت افغانستان در سوئیس، دانشگاه‌‌های خصوصی دنیا و پیشگام که گویا شاخه‌ی از دانشگاه‌ یومف سویس در افغانستان هستند را متهم به جعل کاری و مردم فریبی کرده، گفته بود که این دانشگاه‌ها هیچ‌گونه رسمیت قانونی در کشور سوئیس ندارند.

سفارت افغانستان در سوئیس به نقل از وزارت خارجه‌ سوئیس با ارسال نامه‌ای به وزارت خارجه کشور گفته بود که دانشگاه یومف نهادی است که از سوی کنفدراسیون سوئیس به رسمیت شناخته نشده است؛ به همین اساس دیپلوم‌ها و عنوان‌های آن رسمیت ندارد.

همچنین وزیر تحصیلات‌عالى روز گذشته در دیدار با رییس اجرایی گفته بود که اسناد دانشگاهی که تحت نام نمایندگی یومف در افغانستان فعالیت‌ می‌کند، فاقد اعتبار می‌باشد.

وزیر تحصیلات عالی تاکید کرده بود که یومف در افغانستان نمی‌تواند به عنوان دانشگاه خصوصی فعالیت کند چون نه اصل نمایندگى را به جا کرده و نه به عنوان یک دانشگاه خصوصی راجستر شده‌است.

رییس اجرایی کشور در این دیدار برای مسوولین وزارت تحصیلات عالی هدایت داد تا طبق اصول و قوانین در قبال این دانشگاه اجراات کند و اجازه ضایع شدن فرصت‌های تحصیلی جوانان کشور بیش از این برای کسی داده نشود.

اما شماری از مسوولان و دانشجویان دانشگاه یومف شاخه افغانستان، امروز (چهارشنبه) در یک نشست خبری ادعاها علیه این دانشگاه را توطئه خوانند و تاکید کردند که رقابت های ناسالم بعضی از دانشگاه‌های خصوصی باعث شده که در مورد آنان پیش داوری صورت گیرد.

براساس گفته‌های آنان، دانشگاه یومف در افغانستان که در سال ۱۳۹۲ جواز فعالیت خود را از وزارت تحصیلات عالی گرفته است، شاخه ای از دانشگاه یومف سوئیس می‌باشد.

سید باقر کاظمی، سخنگوی دانشگاه یومف اظهارات اخیر وزارت تحصیلات عالی را سوال برانگیز خواند و افزود که این دانشگاه بارها از سوی هیئت بلند پایه وزارت تحصیلات عالی ارزیابی شده و مورد تایید قرار گرفته است.

او تاکید کرد که هیئت وزارت تحصیلات عالی به صورت جانبدارانه و بدون در نظر گرفتن اسناد و مدارک قانونی این دانشگاه، یک جانبه وارد عمل شده و در مورد ارزیابی ادعاها علیه این دانشگاه تحقیق نکرده‌است.

کاظمی خواستار شد که یک هیئت بی طرف و مختلط این موضوع را بررسی کند و نتیجه کُلی آن را اعلام کند.

مسئولان دانشگاه یومف شاخه‌ی افغانستان می گویند هم‌اکنون از ۱۸ کشور جهان پروفیسوران ورزیده را جهت تدریس دانشجویان خود استخدام کرده است.

با این همه معلوم نیست، سرنوشت افرادی که در این دانشگاه درس می‌خوانند و یا از این دانشگاه فارغ شده اند، چه خواهد شد؟ آیا آنان از ابتدا در یکی از دانشگاه‌های دیگر شروع کنند و یا اینکه اسناد فراغت آنان پذیرفته خواهد شد؟

همچنان معلوم نیست که کدام یکی راست می‌گوید، وزارت تحصیلات عالی و یا مسوولان این دانشگاه؟

گفتنی است که بیش از ۴ سال از فعالیت این دانشگاه‌ها می‌گذرد و این دانشگاه‌ها تا سطح ماستری (فوق لسانس) دانشجو می‌ پذیرد. همچنان تاکنون‌ ده‌ها تن از دانشجویانش را سند فراغت داده است./AVA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.