• انتشار: 2 جولای 2016
  • ساعت: 17:33
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 10495
پرینت

جدیدترین کشور دنیا پول کافی برای برگزاری مراسم روز استقلالش را ندارد

کشور سودان جنوبی که جدیدترین کشور دنیا نیز می باشد به تازگی اعلام کرده است که روز استقلالش را جشن نمی گیرد زیرا پول کافی برای برگزاری این مراسم را ندارد.

 

مایکل ماکویی وزیر اطلاعات این کشور در گفتگویی به خبرنگاران گفت “ما تصمیم گرفته ایم که برای روز استقلالمان در روز ۹ جولای هیچ گونه مراسمی نگیریم، زیرا به اندازه کافی پول نداریم. بهتر است که ما این پول را در جاهای دیگری که مشکل داریم مصرف کنیم.”

لازم به ذکر است که کشور سودان جنوبی در نهم جولای سال ۲۰۱۱ و پس از ده ها سال جنگ های خونین داخلی استقلالش را از کشور سودان بدست آورد. در یک همه پرسی که در سال ۲۰۱۱ برگزار شد، تقریبا ۹۹ درصد مردم سودان جنوبی به نفع استقلالیت از سودان رای دادند و جامعه جهانی نیز بسیار سریع این کشور را به عنوان کشوری مستقل پذیرفت.

اما این سال، این کشور که در آستانه پنجمین سال استقلالش می باشد اعلام کرده است که بدلیل مشکلات عمده اقتصادی که دارد قادر به برگزاری این مراسم نیست. وزیر اطلاعات این کشور هزینه برگزاری مراسم روز استقلالشان را در حدود ۱۰ میلیون پوند سودان جنوبی معادل تقریبی ۴۵۰ هزار دالر آمریکایی اعلام کرده است.

مایکل ماکویی گفته است “اگر ما این قدر پول داشته باشیم، قطعا از این پول برای حل مشکلات اقتصادی خود مانند پرداخت معوقه معاش کارمندان استفاده می کنیم.”

سال گذشته این کشور روز استقلالشان را با برگزاری مراسمی رسمی که شامل رژه و رقص نیز می شد جشن گرفتند، اما به باور ناظران، این کشور آن چنان مراسم خوبی برگزار نکرده بود. سودان جنوبی گرچه به لحاظ ذخایر طبیعی کشوری غنی است، اما ده ها سال جنگ های خونین داخلی در این کشور تمامی صنعت و زیر ساخت های آن را از بین برده است. برای مثال گفته می شود که تنها ۳۱۳ مایل در این کشور جاده آسفالت شده وجود دارد.

و بدتر از آن این که، کاهش قیمت نفت به شدت به اقتصاد این کشور ضربه وارد کرده است. بانک جهانی، سودان جنوبی را به عنوان وابسته ترین کشور به نفت اعلام کرده که تقریبا ۹۰ درصد مخارج دولتی ان از طریق مالیات های نفتی بدست می آید. بر اساس گزارش هایی، بانک مرکزی این کشور اعلام کرده که ذخایر ارزی این کشور تنها به قدری است که می توانند با آن یک ماه را بگذرانند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.