سیاستِتیتر یک

جبهه مقاومت: کار دولت پیشین پایان یافته است

روز گذشته عده ای از مقامات دولت پیشین اعلام کردند کارهای دولت را از مکانی خارج از افغانستان به پیش می برند و به زودی مکان جمهوری اسلامی  افغانستان را  اعلام می کنند.

در اعلامیه ای که از سفارت افغانستان در  ایتالیا نشر شده آمده بود در نبود غنی معاون اول نقش سرپرست ریاست جمهوری را بر عهده دارد و به این ترتیب امرالله صالح براساس قانون می بایست کارهای رئیس جمهور را انجام دهد.

این اظهارات تازه مقامات پیشین دولت غنی واکنش هایی را در پی داشت.

جبهه مقاومت نیز در واکنش به این اعلامیه تاکید کرد از آنجایی که دولت فروپاشیدهٔ پیشین با بی‌ تفاوتی و بی توجهی تمام، همهٔ اختیارات و امکانات را بدون هیچگونه مقاومت و ایستادگی به گونهٔ کاملا برنامه ریزی شده به طالبان تسلیم نمود، زمینه فروپاشی ارتش و تمامی زیرساخت‌های دولت را به دست اجرا گذاشت، جبههٔ مقاومت ملی افغانستان کار دولت پیشین را پایان یافته دانسته و هیچگونه مشروعیتی را که بتواند برای احیای آن کمک کند سبب ساز نمی‌داند.

متن دقیق اعلامه جبهه مقاومت به صورت زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اخیراً اعلامیهٔ ۱۸ ماده‌ای زیر نام اعلامیهٔ دولت ج.ا.ا افغانستان به نشر رسیده، که بیان تلویحی آن اشاعه به مشروعیت دولت فروپاشیدهٔ پیشین دارد. در اعلامیهٔ متذکره که از آدرس رهبران دولت پیشین به نشر سپرده گفته شده، دولت پیشین بر مبنای قانون مشروعیت دارد و باید از آدرس مردم افغانستان با طالبان وارد مذاکره شود.

در یکی از بندهای دیگر اشاراتی به آدرس جبههٔ مقاومت ملی افغانستان نیز رفته است. جبههٔ مقاومت ملی افغانستان لازم می داند مواضع خویش را در این زمینه با هموطنان و همهٔ مخاطبان به شرح زیر اعلام بدارد:

یک) از آنجایی که دولت فروپاشیدهٔ پیشین با بی‌ تفاوتی و بی توجهی تمام، همهٔ اختیارات و امکانات را بدون هیچگونه مقاومت و ایستادگی به گونهٔ کاملا برنامه ریزی شده برای طالبان تسلیم نموده، زمینه فروپاشی ارتش و تمامی زیرساخت‌های دولت را به دست اجرا گذاشت، جبههٔ مقاومت ملی افغانستان کار دولت پیشین را پایان یافته می‌داند و هیچگونه مشروعیتی را که بتواند برای احیای آن کمک کند سبب ساز نمی‌داند.

دو) جبههٔ مقاومت ملی افغانستان از اشغال کشور به دست طالبان که با قاطبهٔ ارزشها و اختیارات مردم و سازوکارهای جهان مدرن و اصل‌ جهان‌وطنی بیگانه‌اند، ابراز تاسف نموده، بکبار دیگر آنرا محکوم می‌نماید. تسلط بیشتر از یک ماه طالبان بر افغانستان و برخورد و رویه شان با مردم همچون دستور بر کوچ اجباری، انتقام جویی و سرکوب اعتراضات مدنی زنان نمونه‌های بارز بیگانگی و ناسازگاری آنان با مردم قلمداد شده می‌تواند. شکی وجود ندارد که طالبان نمی‌تواند مشروعیت و اعتبار لازم را جهت بدست آوردن اعتماد دنیا برای به رسمیت شناخته شدن از خود ارائه دهد. از سوی دیگر نیز مردم افغانستان از اوضاع پیش آمده نگران‌اند و از چگونگی سرنوشت‌شان که دستخوش تحولات و آینده نامعلوم است به پیمانه زیاد به تنگ آمده‌اند. جبههٔ مقاومت وعده می سپارد که در کنار مردم خویش، دست به دست برای احقاق حقوق شان و دفاع و حراست از آزادی و سربلندی‌شان دست از دفاع و مقاومت بر نمی‌دارد و به دفاع و مقاومت مقدس ادامه می‌دهد.

سه) جبههٔ مقاومت ملی افغانستان دین و مسوولیت شرعی و اخلاقی خویش برای کشیده نشدن میدان افغانستان به یک جنگ دیگر را ادا نموده است. ما بارها به مذاکرات سیاسی اولویت دادیم. اگر طالبان صلاح و ثبات افغانستان را محترم و مقدم بر دیکته بیگانگان می‌دانند هنوز فرصت آنکه بر سر سرنوشت کشور به گونه همه پذیر و به دور از خشونت تصمیم گیری و فیصله صورت بگیرد، وجود دارد. جبهه، خطوط و اصل های خویش را برای مذاکره بارها مطرح نموده و بار دیگر نیز به آن تأکید می ورزد. اما اگر طالبان بدین باور باشد که با سلطه و یکه تازی می‌تواند به دوام و بقای خویش بیافزایند، چنین امری نه تنها ناممکن، بلکه اوضاع را به گونه وخیم‌ تر و غیر قابل پیش بینی به سمت بحران کشیده، وانگهی مقصر اصلی بحران باقی خواهند ماند.

چهار) جبههٔ مقاومت ملی افغانستان، که سنگر اصیل و اصلی دفاع مردم کشور است، راه حل را در تعریف ساختار سیاسی برتابنده کثرت و تنوع سیاسی، فرهنگی و اجتماعی‌ای می‌داند که مردم افغانستان بتوانند از طریق انتخابات آزاد، عادلانه و شفاف در مورد امور اساسی خویش تصمیم گیری نمایند. اصل در جهان امروزی همین است. مردم افغانستان باید بتوانند برای یک کشور باثبات و مستقل، حق تصمیم گیری داشته باشند. آنچه جبههٔ مقاومت ملی افغانستان به شدت از آن دفاع و حراست می‌نماید.

پنج) جبههٔ مقاومت ملی افغانستان با هیچ جناحی به حیث زیر مجموعه نخواهد پیوست. مقاومت برای تحقق آرمان‌ ها و خواست‌های اسلامی و انسانی مردم افغانستان، به سنگرهای خویش پابرجا می‌ماند و به شیوه‌های مختلف روش‌های مبارزاتی خویش در تمامی سطوح و سنگرها تشدید می‌بخشد. رهبری جبهه تمامی تصامیم خویش را در راستای مستحکم سازی سنگرهای مبارزه برای عدالت با مردم افغانستان خواهد ماند و همچنان یگانه آدرس مشروع و ملی مردم برای حراست و صیانت از حقوق‌شان باقی می‌ماند.

شش) یکبار دیگر اعلام می‌دارد که اعلامیهٔ منسوب دولت ج‌‌.ا.ا(دولت فروپاشید پیشین) هیچگونه تصمیم و فیصله جبههٔ مقاومت ملی افغانستان را برنمی‌تابد. آنچه در اعلامیهٔ متذکره در پیوند به جبهه گفته شده است، هیچگونه پیوندی با تصمیم جبهه ندارد. جبههٔ مقاومت نشانی‌های رسانه‌ای خود را دارد. هرگونه موضع‌‌گیری جبهه از نشانی‌ها رسمی و از نشانی سخنگویان بیان و به دست نشر سپرده می‌‌شود.

ومن الله توفیق

جبههٔ مقاومت ملی افغانستان

۷ /۷ / ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا