برگزیده هادیدگاه ها

جبهه مقاومت ملی چرا از پرچم «دولت اسلامی» استفاده می کند؟

احمد مسعود فرزند احمد شاه مسعود ملقب به «قهرمان ملی افغانستان» پس از فرار اشرف غنی از کشور و سقوط نظام پیشین، یک ساختار سیاسی – نظامی در ولایت پنجشیر علم نمود و هدف آن را مقابله با تسلط به زور طالبان عنوان کرد.

از آنجایی که طالبان تمامی ولایات بجز پنجشیر را در اختیار داشت، در ابتدای کار این جبهه با نام «جبهه مقاومت پنجشیر» به مذاکرات و چانه زنی های سیاسی نظامی خود آغاز به کار کرد.

اکثریت مردم افغانستان نیز که از سقوط یکباره دولت در شوکی عجیب فرو رفته بودند، در روزهای نخستین سقوط حرفی برای گفتن نداشتند، و می توان گفت که بسیاری ها که توان خروج از کشور را نداشتند، ترجیح دادند در خانه های خود بمانند.

اما پس از گذشت چند روز که طالبان اعلام عفو عمومی کرده و مردم دیدند که طالبان در تلاش اند تا چهره ای مثبت از خود در مقابل جامعه جهانی برای کسب مشروعیت نشان دهند، کم کم به بیرون آمدند و به صدای مخالفت خواهی جبهه مقاومت پنجشیر به رهبری احمد مسعود پیوستند.

پس از آن بود که احمد مسعود و دیگر سران این جبهه تصمیم به تغییر نام آن گرفتند و آن را «جبهه مقاومت ملی» عنوان کردند و از آن پس تاکید کردند که این جبهه مربوط به یک کتله و یا قوم خاص نیست، بلکه در تلاش برای حراست از حقوق تمامی مردم افغانستان است.

تظاهرات و تجمعات مختلفی در حمایت از «جبهه مقاومت ملی» در داخل و خارج از کشور شکل گرفت و تمامی شهروندان افغانستان از هر قوم و نژادی که مخالف با امارت اسلامی طالبان بودند در این تجمعات حضور یافتند، چرا که این جبهه تنها جبهه معقول مخالف رژیم طالبان بود.

حتی در همان روزهای نخستین سقوط نظام پیشین، برخی چهره های سیاسی دیگر اما مطرح کشور که سخن از “مقاومت” علیه طالبان و ایجاد جبهه ای در مخالفت با طالبان زدند، سران جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود علیه آنان موضع گرفته و اعلام کردند که هیچ فرد و یا گروه دیگری نمی تواند «جبهه مقاومت ملی» باشد، زیرا این جبهه برای حق خواهی «کل» مردم افغانستان و حفظ جمهوریت از قبل ایجاد شده است.  

اما اخیرا دیده می شود که تقریبا در تمامی تجمعات به طرفداری از این جبهه در داخل و خارج از کشور، پرچم «دولت اسلامی» پای ثابت این تجمعات است؛ حتی در برخی رسانه ها هم هنگامی که می خواهند از جبهه مقاومت ملی سخنی بگویند، پرچمی ازدولت اسلامی افغانستان را برای وجه معرفی آن نشان می دهند.

کرام الدین عظیمی یکی از مسئولین دفتر نمایندگی جبهه مقاومت ملی در واشنگتن به خبرگزاری رها در این باره می گوید: «بیرق جمهوریت با فرار غنی و بیرق سفید امارت طالبان رسمیت ندارند.»

او افزود: «مردم در حال حاضر از پرچم شورای نظار که نمادی از ایستادگی و مقاومت است در تظاهرات استفاده می کنند و فعلا در جهان این پرچم را به عنوان نمادی از جبهه مقاومت علیه طالبان می شناسند.»

احمد مسعود و دیگر سران جبهه مقاومت ملی نیز طی این مدت که در تمامی تجمعات شاهد حضور پرچم دولت اسلامی بوده اند، از خود واکنشی نشان نداده اند.

مرتضی صمیمی

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. دادن پسوند ملی به گروهک تروریستی احمد مسعود خیانتی آشکار در حق ملت افغانستان است، مگر کور هستید، که ندیدید، اگر ملت خواستار این جبهه و احمد مسعود بود قطعا ازش حمایت میکرد، حتی در زمان فراخوان عمومی احمد مسعود کسی جز چهار تا بچه ی که در زمان حکومت قبلی نیز نظم عامه را با فیر ها و تاخت و تاز در شهر کابل مختل میکردند از وی حمایت نکردند،
    چرا نمی گویی که جبهه مقاومت و گروهک داعش از یک کاسه غذا می خورند
    افسوس! خدا را شکر که مردم ما به بلوغ فکری رسیده و دیگر گل نشریات پاگند چون شما را نخواهد خورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا