سیاست

جبهه مقاومت ملی بزودی حکومت انتقالی دیگر معرفی می کند

جبهه مقاومت ملی روز سه شنبه ۱۶ سنبله و پس از اینکه طالبان دولت جدید خود را اعلام کرد در بیانیه ای گفته است که این جبهه به زودی پس از مشوره با شخصیت های سیاسی و کاردهای تخصصی، دولت انتقالی مردم سالار و پاسخگو معرفی می کند.

جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود طی بیانیه ای در واکنش به اعلام دولت جدید طالبان گفته است اعلام کابینه از سوی طالبان غیرقانونی و نماد بارز دشمنی طالبان با مردم افغانستان است.

این جبهه در بیانیه اش بار دیگر از مردم خواسته تا برای آزادی افغانستان از طالبان و هم پیمانان این گروه به مقاومت و ایستادگی ادامه دهند.

احمد مسعود فرزند احمد شاه مسعود قهرمان ملی روز دوشنبه ۱۵ سنبله در یک فایل صوتی مردم را به قیام عمومی علیه طالبان دعوت کرد. به دنبال آن، شماری از شهرهای کشور به شمول کابل، هرات، مزارشریف و قندهار و فیروزکوه شاهد تظاهرات گسترده ی مردمی بود که شعارهایی بر ضد طالبان و پاکستان سر دادند.

این تظاهرات در برخی شهرها از جمله در کابل و هرات با خشونت و تیراندازی های هوایی افراد طالبان مواجه شد که گفته می شود در این تیراندازی ها دست کم ۲ تن جان باخته و هشت تن دیگر زخمی شدند.

جبهه مقاومت ملی در بیانیه اش آورده است: “مردم آزاده و سلحشور ما چنان که در گذشته در برابر تمامیت خواهی، افراطیت، زن ستیزی و حکومت تروریستان مقاومت کردند، امروز نیز تا نجات کشور از دست تروریستان و طالبان به مقاومت ادامه می دهند و حکومت غیرقانونی و نامشروع طالبان را در کابل تهدیدی به ثبات و امنیت افغانستان، منطقه و جهان می دانند.”

این جبهه همچنین اعلام کرده که ایجاد حکومت مردم سالار، مشروع و قانونی صرفا از طریق اراده و رای مردم در یک انتخابات سراسری و مورد تائید جامعه جهانی می تواند به میان بیاید.

جبهه مقاومت ملی در بیانیه اش از تمامی کشورها و نهادهای بین المللی و آسیایی خواسته تا از همکاری های سیاسی و اقتصادی با طالبان تا زمان ایجاد شدن دولتی مورد تائید مردم خودداری کنند.

این در حالیست که طالبان روز سه شنبه ۱۶ سنبله دولت جدید خود را اعلام کرد که در آن ملا محمد حسن آخوند به عنوان رئیس دولت انتقالی و هر یک ملا عبدالغنی برادر و ملا عبدالسلام حنفی به عنوان معاونان او انتخاب شده است.    

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا