اجتماعیِتیتر یک

جایگاه افغانستان در نمایشگاه بزرگ «اکسپو ۲۰۲۰ دبی» خالی نماند

نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی همانطور که از نام آن پیداست قرار بوده در بیستم اکتبر سال ۲۰۲۰ (۲۹ میزان ۱۳۹۹) برگزار گردد، اما بخاطر همه گیری بیماری کرونا در دنیا برگزاری آن به تعویق افتاد و سرانجام پس از تقریبا یک سال تاخیر در یک اکتبر ۲۰۲۱ (۹ میزان ۱۴۰۰) افتتاح شد.

لازم به ذکر است که این نمایشگاه یکی از بزرگترین رویدادهای جهانی محسوب می شود که گاها به آن لقب المپیک فرهنگ ملل ها نام می دهند و هر پنج سال یک بار به طول ۶ ماه برگزار می گردد.

به دنبال وقوع تحولات سیاسی در افغانستان غرفه کشورمان در روز افتتاحیه این نمایشگاه خالی بود.

جایگاه خالی افغانستان در نمایشگاه موضوع صحبت بسیاری از بازدید کنندگانی بود که طی همین چند روز از این نمایشگاه بازدید کرده اند.

اما یک مجموعه دار افغان ساکن کشور اتریش تصمیم گرفت جالی خالی افغانستان را با نمایش عتیقه جاتش پر کند. گفته می شود که آثار عتیقه این مرد، بزرگترین مجموعه عتیقه جات افغانستان در خارج از افغانستان است.

وبسایت اکسپو ۲۰۲۰ دبی نوشته است که «عمر رحیمی» در دهه هفتاد میلادی و دنبال تهاجم شوروی به افغانستان از کشور خارج شده و هم اکنون با خانواده اش در اتریش زندگی می کنند. او علاقه فراوانی به معرفی فرهنگ افغانی و فروش جواهرات و سنگ های قیمتی وارداتی از افغانستان دارد.  

آقای رحیمی در روز افتتاحیه نمایشگاه وارد دبی شد و به همراه فرزندانش تلاش کرد تا جایگاه خالی افغانستان را برای نمایش آماده سازد؛ او خودش تاکید می کند که جایگاه خالی افغانستان توسط خود وی نه بلکه توسط «مردم افغانستان» اداره می گردد و تمرکز بر غنای فرهنگی افغانستان دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا