امنیت و جرایمبین الملل

جاپان ۲٫۵ میلیون دالر برای مبارزه علیه قاچاق مواد مخدر افغانستان در اختیار ازبکستان می گذارد

دولت جاپان تصمیم گرفته است مبلغ ۲۶۳ میلیون ین جاپانی (تقریبا ۲٫۵ میلیون دالر) در اختیار دولت ازبکستان و دفتر مبارزه علیه مواد مخدر سازمان ملل متحد بگذارد تا علیه قاچاق مواد مخدر از افغانستان به ازبکستان مبارزه کنند.

دولت ازبکستان با استفاده از این مبلغ، قرار است گروه های سیاری در سطح وزارتی این کشور تشکیل دهد تا علیه قاچاق مواد مخدر از افغانستان به این کشور مبارزه کند.

دولت جاپان و دفتر مبارزه علیه مواد مخدر سازمان ملل متحد در همین راستا یادداشت تفاهمی را در ۲۰ اکتبر (۲۹ میزان) با یکدیگر به امضا رساندند.

اکی پرس نوشته است هیات جاپانی که به ازبکستان سفر کرده است در مراسم امضای این یادداشت تفاهم، از اهمیت همکاری های دفتر مبارزه علیه مواد مخدر سازمان ملل و دولت ازبکستان در راستای مدیریت مرزی و مبارزه علیه قاچاق مواد مخدر یاد کرد.

به گفته این هیات جاپانی، هدف از اجرای این برنامه تقویت پتانسیل های مربوطه در زیرساخت های ازبکستان و گسترش همکاری های سه جانبه میان ازبکستان، دفتر مبارزه علیه مواد مخدر سازمان ملل متحد و دولت جاپان، و همچنین اعتماد سازی متقابل میان سه ازبکستان، جاپان و سازمان ملل متحد می باشد.

لازم به ذکر است که افغانستان و ازبکستان در شمال کشور ۱۳۷ کیلومتر مرز مشترک با یکدیگر دارند که تردد غیرقانونی، قاچاق مواد مخدر و یا قاچاق سلاح در این مرز همواره یکی از نگرانی های مقامات دو کشور بوده است.

اعضای گروه جنبش اسلامی ازبکستان و دیگر شاخه های وابسته به آن مانند گروه جندالله همواره از این مرز برای قاچاق سازمان یافته مواد مخدر از افغانستان به ازبکستان و پس از آن به کشورهای اروپایی استفاده می کنند.

جنبش اسلامی ازبکستان در سال ۱۹۹۸ توسط «جمعه نمنگانی» و «طاهر یولداشف» و پس از پایان جنگ داخلی تاجیکستان تاسیس شد و هدف آن براندازی دولت اسلام کریم اف رئیس جمهوری اسبق ازبکستان بود.

این جنبش از متحدان گروه القاعده و طالبان محسوب می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا