• انتشار: 8 ژانویه 2017
  • ساعت: 18:07
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 17310
پرینت

جاپان: برای تغییر زندگی مردم افغانستان همکار خواهیم بود

محمد اشرف غنی رئیس‎جمهوری قبل از ظهر امروز با کینتارو سونورا وزیردولت در امور خارجۀ جاپان و هیات همراه‎اش، در ارگ دیدار کرد.

در این دیدار، هر دو جانب در مورد پیشرفت‎ها و برنامه‎های آینده حکومت وحدت ملی در پروسه صلح، پروژه‌های اقتصادی و انکشافی و همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی منطقوی بحث و تبادل نظر کردند.

وزیردولت در امور خارجه جاپان گفت که جاپان در راستای عملی ساختن تعهداتش در کنفرانس بروکسل برای افغانستان متعهد است. وی افزود که کشورش به‎خاطر تغییر مثبت در وضعیت زندگی مردم افغانستان، به همکاری هایش ادامه می‎دهد.

وی تلاش‌ها و دستآوردهای حکومت وحدت ملی را در عرصه‌های مختلف از جمله حکومت‎داری خوب، انکشاف، مبارزه با فساد اداری، گسترش همکاری‎های اقتصادی و ترانزیتی منطقوی و پروسه صلح، قابل قدر دانست.

رئیس‎جمهوری نیز کمک‎های جاپان را در عرصه‎های معارف، سرک سازی و سایر عرصه‎ها موثر دانسته و گفت که افغانستان از برکت برنامه‎های آموزشی جاپان، صدها پولیس زن دارد.

آقای غنی گفت که جاپان به عنوان شریک بین‌المللی افغانستان، برای تحصیل جوانان افغان سهولت‎های خوبی را فراهم کرده است و شماری از جوانان افغان که در جاپان تحصیلات عالی شان را تکمیل کرده اند، در بخش های شهری کشور در حال خدمت هستند.

رئیس‎جمهوری تجربه جاپان را در زمینه تنظیم زمین‎های شهری موثر دانسته، افزود که افغانستان از تجارب آنان در زمینه تنظیم امور زمین‎های شهری استفاده خواهد کرد.

هم‎چنان محمداشرف غنی مودل مشارکت عامه و سکتور خصوصی جاپان را مهم دانسته، گفت که حکومت وحدت ملی در زمینه جذب سرمایه‎گذاری و همکاری‎های سکتور خصوصی گام‏های موثری برداشته است و در این راستا، سرمایه‎گذاری بخش خصوصی به‎ویژه سرمایه‎گذاری سرمایه گذاران افغان را جذب کرده است.

رئیس‎جمهور با اشاره بر موثریت مشارکت بخش خصوصی در خودکفایی افغانستان، گفت که حکومت از تجارب مفید جاپان در زمینه خودکفایی استفاده خواهد کرد.

رئیس‏جمهور غنی گفت که افغانستان با آسیای مرکزی وصل شده است و به همین ترتیب تلاش دارد که از طریق ترانزیت با چین و ایران نیز وصل گردد.

وی با اشاره به پروژه تاپی گفت که افغانستان در زمینه ترانزیت و اتصال منطقوی نه تنها پروژه‎ها، بل‏که بسته‎های همکاری‏های اقتصادی را در نظر دارد که این امر باعث ثبات منطقوی و توسعه فعالیت‎های اقتصادی و تجارتی خواهد شد.

وزیردولت در امور خارجه جاپان از اتصال افغانستان با آسیای مرکزی و گسترش همکاری‏های اقتصادی منطقوی استقبال کرده، افزود که جاپان در این عرصه آمادۀ هر گونه همکاری می‎باشد.

کینتارو سونورا گفت که جاپان مذاکرات خویش را به‎خاطر اتصال منطقوی آغاز کرده و هم‎چنان با هند به این موافقت رسیده است که در بندر چابهار کمک‎های تخنیکی نماید. وی جابهار را برای ترانزیت و تجارت افغانستان مهم خواند و افزود که کشورش در زمینه ماسترپلان ترانسپورتی با افغانستان کمک خواهد نمود.

در اخیر این دیدار رئیس‏جمهور غنی با اشاره با اهمیت چابهار در توسعه ترانزیت و تجارت افغانستان، از حمایت تخنیکی و کمک‎های جاپان به بندر چابهار تشکری کرد. وی هم‎چنان از کمک‎های جاپان در عرصه‎های مختلف به افغانستان و اعلام آمادگی وزیردولت در امور خارجۀ جاپان به‎خاطر کمک در ماستر پلان ترانسپورتی، قدردانی به‎عمل آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.