• انتشار: 9 ژانویه 2019
  • ساعت: 16:04
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 31510
پرینت
نخستین شهید رسانه سال 2019

جاوید نوری خبرنگار رادیوی محلی فراه به دست طالبان تیر باران شد

جاوید نوری، خبرنگار افغانستانی از سوی جنگجویان گروه طالبان در ولایت فراه در تیرباران شد. براساس اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز، او نخستین خبرنگار در جهان است که در سال ۲۰۱۹ کشته می شود.

به گزارش رها، آقای نوری خبرنگار رادیو نشاط ۲۷ سال داشت و کارش را حدود دو سال پیش به عنوان مجری با رادیوی محلی نشاط در ولایت فراه آغاز کرده بود.

گفته می‌شود که آقای نوری روز شنبه (۱۵جدی) هنگامی که همراه با سی مسافر دیگر در یک اتوبوس در حال سفر بود، از سوی طالبان ربوده شده و سپس کشته می‌شود. تا کنون مشخص نیست اتوبوس حامل او به چه سمتی در حرکت بوده است.

گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای قتل آقای نوری از سوی این گروه را تأیید کرده‌ و او را “مأمور دشمن” خوانده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز کشته شدن این خبرنگار توسط طالبان را محکوم کرده و گفته که این نخستین قتل یک کارمند رسانه‌ای است که از سوی این نهاد در سال جاری میلادی به ثبت می‌رسد.

این سازمان از جامعه جهانی خواسته تا پیش از آغاز هرگونه گفتگو با طالبان پیش‌‌‌‌‌شرط‌‌شان “احترام به قوانین بین‌المللی حقوق بشر و کنوانسیون ژنو” از سوی این گروه باشد.

سال ۲۰۱۸ میلادی خونین‌ترین سال برای رسانه‌های افغانستان بود.

در سال گذشته میلادی، نی، نهاد حامی رسانه‌های آزاد در افغانستان، ۲۰۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران را در سال ۲۰۱۸ ثبت کرده است.

بر اساس گزارش این نهاد، در سال ۲۰۱۸، بیست خبرنگار و فعال رسانه‌ای در افغانستان کشته شدند. چندین خبرنگار از این میان در حملات انتحاری و در جریان گزارشدهی جان دادند.

این در حالیست که برخی مقامات طالبان در مذاکرت صلح گفته است که اگر ما برگردیم روشهای گذشته را تکرار نمی کنیم! در حالی که این یک دروغ و فریبکاری بیش نیست و گروه عصر حجری طالبان هیچگونه تغییری در رفتارشان مشاهده نمی شود و توحش آنها تمامی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.