• انتشار: ۲۴ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۱۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 68127
پرینت

جان باختن ۸۷ کودک به اثر بیماری سرخکان

مسئولان سازمان جهانی بهداشت محدود شدن واکسین بیماری سرخکان، عدم امنیت غذایی و سوء تغذیه کودکان افغانستان را از علت‌های اصلی افزایش این بیماری دانسته است.

سازمان جهانی بهداشت از افزایش بیماری سرخکان در افغانستان ابراز نگرانی می کند و گوید که در سال روان میلادی نزدیک به ۱۰۰ کودک از اثر این بیماری در کشور جان باخته اند.

مسئولان سازمان جهانی بهداشت محدود شدن واکسین بیماری سرخکان، عدم امنیت غذایی و سوء تغذیه کودکان افغانستان را از علت‌های اصلی افزایش این بیماری دانسته است.

آنان می گویند که ۸۷ کودک به علت نبود واکسین سرخکان درافغانستان جان باخته اند و هزاران کودک دیگر نیز به این بیماری مبتلا شده اند.

مارگریت هریس، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت گفته است: «افزایش بیماری سرخکان به ویژه به خاطر محدود شدن واکسین، عدم امنیت غذایی و سوء تغذیه کودکان افغان خیلی نگران کننده است و اگر برای کنترول بیماری سرخکان در افغانستان اقدام جدی صورت نگیرد، خطر آن وجود دارد که شمار قربانیان این بیماری افزایش یابد.»

در همین حال، مسوولان شفاخانه صحت طفل در کابل می گویند که اگر سازمان‌های بهداشت جهانی هر چه زودتر واکسین این بیماری را به افغانستان فراهم نکند، آمار قربانیان این بیماری افزایش خواهد یافت.

عبدالصمد تسل، یکی از داکتران شفاخانه صحت طفل گفته است: «روز به روز نظر به فصل آمار بیماری سرخکان در افغانستان افزایش می‌یابد و نبود واکسین یگانه چالش افزایش این بیماری است که باید هرچه زوتر فراهم شود در غیر آن این آمار دیگر هم افزایش می‌یابد.»

با این حال کارشناسان می گویند که بیماری سرخکان در کودکان سنی یک تا پنج ساله به گونه سریع انتقال می کند و این بیماری به شدت ساری و در صورت عدم مقاومت بدن کشنده است.

یکی از داکتران بنام سهیل مهرزاد، گفت: «سرخکان نسبت به سال پیش افزایش یافته و چالش‌های که در بخش بهداشت وجود دارد سبب شده که واکسین بسیار بیماری‌ها، از جمله سرخکان، در کشور نیز کاهش پیدا کند.»

قابل ذکر است که پیش از این سازمان جهانی بهداشت گفته بود که سه میلیون کودک افغان به سوء تغذیه حاد مبتلا است که وضعیت بیش از یک میلیون آن‌ها وخیم گفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.