سیاستِتیتر یک

جامعه جهانی: ادامه کمک ها بستگی به عملی شدن تضمین های طالبان دارد

نمایندگان ویژه سازمان ملل، امریکا و شماری از کشورهای اروپایی ضمن تاکید بر بازگشت فوری دختران افغانستان به مکاتب، تاکید کرده اند که عادی سازی روابط با طالبان و ادامه نوع و گستره کمک ها بستگی به عملی شدن تضمین های طالبان دارد.

این نمایندگان که در شهر بروکسل پایتخت بلجیوم گردهم جمع شده بودند، به ادامه رسیدگی به وضعیت بحران انسانی در افغانستان پرداخته و بر رفع فوری هر گونه مانع در برابر کمک های بشردوستانه به افغانستان تاکید کردند.

در اعلامیه مشترک این نمایندگان آمده است که ممنوعیت تحصیل دختران با وعده هایی که طالبان به جامعه جهانی و مردم افغانستان داده بود در تضاد می باشد.

آنها در اعلامیه شان خاطرنشان کردند که عادی سازی روابط با طالبان و ادامه کمک های انکشافی به افغانستان بستگی به رفتار و اقدامات طالبان در برابر حقوق تمام افغان ها به ویژه حقوق زنان و اقلیت ها دارد.

آنها خواستار بازگشایی فوری مکاتب دخترانه شدند.  

نمایندگان این کشورها همچنین نسبت به تداوم قتل ها، بازداشت های خودسرانه، ناپدید شدن های اجباری، اذیت و آزار جسمی و وضع محدودیت علیه فعالان مدنی و زنان ابراز نگرانی کردند.

این کشورها همچنین تشکیل دولت همه شمول و معتبر با مشارکت زنان و تمامی گروه های مذهبی و اقلیت ها را برای تامین صلح و ثبات افغانستان با اهمیت دانستند.  

آنها در اعلامیه شان همچنین خاطر نشان کردند که طالبان باید فضای مناسبی را برای توزیع کمک های بین المللی به مردم افغانستان به دور از مداخلات سیاسی و زمینه فعالیت حرفه ای و توانا تر بانک مرکزی را نیز فراهم نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا