• انتشار: 16 سپتامبر 2019
  • ساعت: 19:07
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37774
پرینت
یوناما:

جامعه بین الملل با تمام توان از انتخابات افغانستان حمایت می کند

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان می‌گوید جامعه بین‌المللی با قاطعیت از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت می‌کند.

آقای یاماموتو در اعلامیه‌ای، ضمن حمایت از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته تا زمینه انتخابات شفاف و عادلانه را فراهم سازند.
به گفته وی:«یک پیام قوی از نمایندگان جلسه شورای امنیت ملل متحد در مورد افغانستان در هفته گذشته این بود که جامعه بین‌المللی از انتخابات ریاست جمهوری که به تاریخ ۲۸ سپتامبر برگزار می‌شود، کاملا حمایت می‌نماید.»
او افزوده:«اعتبار هر انتخابات مسئولیت جمع تمام دست اندرکاران آن می‌باشد و تنها وظیفه کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی نیست. کاندیدان، نهادهای جامعه مدنی، رسانه‌ها، علمای دینی و دیگران در این بخش نقش مهمی دارند، حداقل باید برای بسیج رای دهندگان جهت استفاده از حق دموکراتیک شان برای استفاده از رای شان در ۲۸ سپتامبر، تلاش نمایند. هیچ‌کس اجازه ندارد تا افغان‌هایی را که برای رای دهی ثبت نام کرده اند از این حق شان محروم نماید.»
یاماموتو رییس دفتر یوناما نیز می‌باشد گفت: «انتخابات معتبر در قلب هر دموکراسی نهفته است و حق رای دهی از بسیاری جهات نمادی از پیشرفت دموکراتیکی است که در ۱۸ سال گذشته در افغانستان رخ داده است.»
وی افزود:«رای دهی تنها موضوع مسئولیت مدنی نیست و راهی است برای حفاظت از دستاوردهایی که در افغانستان به دست آمده و همچنان نشان دهنده حمایت از پروسه‌های سیاسی صلح آمیز می‌باشد.»
او تاکید کرد یوناما متعهد است که مسئولیت خود را بر مبنای ماموریتش برای حمایت از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در راستای برگزاری انتخاباتی معتبر، شفاف و همه شمول به رهبری و مالکیت افغان‌ها، انجام دهد.
وی بیان داشت انتظار می‌رود همه کاندیدان و رای دهندگان سهم خویش را در حفظ شفافیت انتخابات و خودداری از شمولیت در هر گونه بی‌نظمی های انتخاباتی، ایفا نمایند. در هر صورت اگر در مورد وقوع بی‌نظمی ها نگرانی وجود داشته باشد باید فورا کمیسیون شکایات انتخاباتی در جریان قرار گیرد تا تحقیقات سریع و مناسب خود را آغاز نماید.
نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان همچنان گفت یوناما از فعالیت‌هایی که از سوی نیروهای امنیتی در حمایت از انتخابات، حفاظت از توزیع مواد حساس انتخاباتی و تامین امنیت محلات رای دهی قبل از انتخابات و در روز انتخابات انجام می‌دهند تا تمام افغان‌ها به شمول زنان بتوانند در این پروسه اشتراک نمایند، قدردانی می‌نماید.
کمیسیون انتخابات روز گذشته اعلام کرد مواد انتخاباتی به مراکز تمامی ولایات رسیده و به زودی این مواد انتخاباتی از مرکز ولایات به ولسوالی‌ها انتقال داده خواهند شد.
قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان/۲۸ سپتامبر برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.