• انتشار: ۴ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۹:۰۹
  • سرویس: دیدگاه ها
  • کدخبر: 68882
پرینت

جاسوس پنجشیر اخراج شد

طالبان پس از تصرف ولایت پنجشبر، به پاس حمایت عبدالحمید از این گروه و مخالفت وی با امرالله صالح و احمد مسعود، آمریت فرماندهی پلیس این ولایت را به وی واگذار کردند.

با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان و تشکیل امارت اسلامی این گروه دست به اقداماتی زد که یکی از آنها تصفیه صفوف خود از افراد نامطلوب بود: افراد نامطلوب طبق تعریف امارت اسلامی همان کسانی بودند که بدون تصفیه به طالبان پیوسته بودند و گاه و ناگاه در گوشه و کنار کشور دست به اقداماتی خودسرانه و تلافی جویانه می زدند. شکایات مردمی از برخی اقدامات سلیقه ای نیروهای امارت اسلامی اما سبب چنین تصمیمی از سوی این گروه شد.

یکی از افرادی که در لیست تصفیه طالبان قرار گرفته است عبدالحمید خراسانی ست. وی اهل پنجشیر است و تا چند سال پیش آدم گمنامی بود که از طریق ماجراجویی‌ و عربده‌کشی به شهرت رسید. عبدالحمید آدم فرصت‌طلبی است که برای رسیدن به موقعیت‌ و قدرت، به راحتی وطندارانش را معامله می‌کند. وی مثل ماش به هر طرف می‌غلتد و شخصیت بی‌ثباتی دارد. اسم عبدالحمید در وزارت داخله دولت قبلی به عنوان یکی از خطرناک‌ترین مجرمان که مزاحم مردم است، به ثبت رسیده بود. چندباری هم مورد پیگرد قرار گرفت و راهی زندان شد.

 وی در مقابل فرودستان آدم تندمزاج و تندخود اما در برابر قدرتمندان، خاضع است. خراسانی، افزون بر این که همیشه مردم کوچی را مورد اذیت و آزار قرار می‌داد با طالبان هم همیشه سرجنگ داشت اما چند ماه پیش وقتی متوجه شد که گروه طالبان رو به پیشرفت است، ناگهان تغییر موضع داد و از این گروه اعلام حمایت کرد. طالبان پس از تصرف ولایت پنجشبر، به پاس حمایت عبدالحمید از این گروه و مخالفت وی با امرالله صالح و احمد مسعود، آمریت فرماندهی پلیس این ولایت را به وی واگذار کردند. عبدالحمید که منتظر چنین روزی بود، خود را “ناصر بدری” نامید و بیش از هر زمان دیگری برای سرکوب قومش کمر بست و مخالفان طالبان را مرتد دانست.

وی اما نمی‌دانست روزی در لیست سیاه کمیسیون تصفیه و پاکسازی طالبان قرار می‌گیرد. از آنجا که عبداالحمید در تعریف کمیسیون تصفیه طالبان، عنصر نامطلوب است، باید اخراج می‌شد اما اعضای این کمیسیون، عبدالحمید را بین اخراج از صف طالبان و استعفا مخیّر کردند. سرانجام وی روز گذشته از آمریت فرماندهی پلیس ولایت پنجشیر استعفا داد و در گفتگو با روزنامه هشت صبح، دلیل کناره‌گیری خود را از خدمت به طالبان، اختلافات بین این گروه عنوان کرد. عبدالحمید که دیگر پُلی برای بازگشت به سوی وطندارانش سالم نگذاشته است، ناگزیر است به عنوان عنصر نامطلوب چند صباحی برای لقمه نانی دامان طالبان را رها نکند.

مرادی

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. حقنواز هستم ازکوهستان ولا یت بدخشان در تاریخ ۱۴ قوس ۱۴۰۰:

    خراسانی مجاهد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.