• انتشار: 5 ژانویه 2016
  • ساعت: 20:33
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 5823
پرینت
معاون رئیس جمهور ایران:

“ثبات و امنیت ایران بستگی به ثبات افغانستان دارد”

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران در دیدار با داکتر عبداله رئیس اجرایی کشور و هیات همراهش گفت که ثبات و امنیت ایران بستگی به ثبات و صلح در افغانستان دارد.

اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهوری ایران که پذیرای هیات نمایندگان کشورمان بود گفت که دو کشور ایران و افغانستان اشتراکات بسیاری چون زبان، دین، فرهنگ و رابطه تاریخی دارد.

خبرگزاری مهر به نقل از آقای جهانگیری نوشت “ایران همیشه از مردم و دولت افغانستان حمایت کرده است و دو کشور روابط دوجانبه منحصر بفردی در طول تاریخ داشته است.”

اسحاق جهانگیری با اشاره به اینکه نقش افغانستان در سیاست خارجی ایران بسیار اساسی می باشد افزود “باوجود مشکلات منطقه ای، موقعیت مهم افغانستان هرگز از دیدگان جمهوری اسلامی ایران دور نبوده است.”

وی همچنین تشکیل حکومت وحدت ملی را در افغانستان نشانه ای خوب برای وحدت و یکپارچگی افغانستان در آینده بیان کرد.

جهانگیری علاوه کرد “مقامات دو کشور متعهد هستند تا در زمینه گسترش و تقویت روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دو جانبه تلاش کنند، و دولت ایران به ادامه حمایت های خود از دولت افغانستان می پردازد.”

معاون رئیس جمهوری ایران همچنین با مقامات کشورمان در خصوص راهکارهای آسان شدن ویزا برای شهروندان کشور صحبت کرد تا شرایط کار برای افغان ها در ایران در چارچوبی قانونی فراهم گردد.

اسحاق جهانگیری همچنین درباره موضوع تروریسم در منطقه با داکتر عبداله رئیس اجرایی کشور به گفتگو پرداخت.

وی گفت “حضور برخی گروه های تروریستی در افغانستان باعث نگرانی دو کشور شده است. این گروه ها چهره اسلام را تخریب کرده اند و اسلام هراسی را در جهان تا حد زیادی دامن زده اند که نیاز به مقابله ای مناسب دارد.”

داکتر عبداله عبداله رئیس اجرایی کشور نیز گفت که کابل و تهران روابط دو جانبه خوبی را تاکنون داشته است و اشتراکات فرهنگی و تاریخی بسیاری با یکدیگر دارد.

داکتر عبداله گفت “پس از تشکیل حکومت وحدت ملی در افغانستان، گسترش روابط با ایران جایگاه خاصی در سیاست خارجی افغانستان بدست آورده است.”

رئیس اجرایی کشور از همکاری های دولت ایران قدردانی کرد و گفت “کابل و تهران می توانند روابط دو جانبه خود را در زمینه های مختلف فرهنگی، تجاری، امنیتی و مبارزه با مواد مخدر افزایش دهند.”

وی همچنین افزود که افراط گرایی تهدیدی مشترک برای دو کشور می باشد که نیاز به همکاری و هماهنگی های دو جانبه دارد تا با این پدیده مبارزه گردد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.