• انتشار: ۲ قوس ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۴:۳۵
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 30652
پرینت
دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا

ثبات عربستان موجب بقای اسرائیل است

آقای ترامپ که به مناسبت روز شکرگزاری با رسانه‌ها گفتگو می‌کرد، تأکید کرد که تضعیف عربستان به معنای حذف اسرائیل است و اسرائیل بدون برقراری ثبات در عربستان با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد شد.

به گزارش رها، آقای ترامپ که به مناسبت روز شکرگزاری با رسانه‌ها گفتگو می‌کرد، اعلام کرد که موجودیت اسرائیل بدون ثبات حکومت عربستان سعودی به خطر خواهد افتاد وتأکید کرد که اسرائیل بدون برقراری ثبات در عربستان و پایداری حکومت پادشاهی این کشور با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد شد
او در مورد گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا C.I.A مبنی بر نقش ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان، گفت که تضعیف عربستان به معنای حذف اسرائیل است، آیا شما خواهان نابودی اسرائیل هستید؟ ولی تا زمانی که متحد پرقدرتی مثل عربستان در منطقه داریم این امر هیچ‌گاه محقق نخواهد شد.
ترامپ افزود، مسأله این است که عربستان سعودی یاور بزرگ ما در منطقه است و بدون این کشور ما پایگاه بزرگی را از دست می‌دهیم.
این اظهارات ترامپ در حالی بیان شد که منتقدان او در کنگره این کشور رئیس جمهوری آمریکا را متهم کرده‌اند که تنها به خاطر مسائل اقتصادی از نقض صریح حقوق بشر توسط عربستان سعودی چشم‌پوشی کرده است.
با این حال او بار دیگر تأکید کرد که بی‌تردید هیچ کشور بدون مشکلی در دنیا وجود ندارد ولی در مورد عربستان باید به تلاش این کشور برای حفظ قیمت پایین نفت ارج نهاد.
آقای ترامپ خطاب به منتقدان خود یادآور شد که اگر بخواهیم تنها بر اساس یکسری استانداردهای مشخص قضاوت کنیم آن‌گاه هیچ متحدی در دنیا نخواهیم داشت.
او خاطرنشان کرد که آمریکا برای حفظ منافع خودش و اسرائیل به روابط پایدار و حسنه با عربستان سعودی ادامه خواهد داد و قصد اعمال اقدامات سختگیرانه علیه ولیعهد این کشور به دلیل دست داشتن در قتل خاشقجی را ندارد.
این اظهارات ترامپ نشان می دهد که حقق بشر برای امریکا و متحدانش اولویت ندارد و چربی نفت بیشتر از خون انسانها است و مسأله حقوق بشر ابزاری است برای تحت فشار قرار دادن دولت های مخالف واشنگتن. و البته که این اولین بار نیست که امریکا با مسأله حقوق بشر بامعیارهای دوگانه برخورد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.